Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Coraz bliżej kontraktu na sprzedaż śmigłowców S-70i Black Hawk na Filipiny

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Filipiny dążą do podpisania kontraktu na zakup 32 nowych śmigłowców S-70i Black Hawk jeszcze w styczniu. Obecnie przygotowywany jest kontrakt, który ma umożliwić realizację dostaw w latach 2023-2026. Fot. Siły Powietrzne Filipin

16 stycznia media filipińskie poinformowały, że procedura zakupu 32 wielozadaniowych śmigłowców transportowych Lockheed Martin S-70i Black Hawk w należących do amerykańskiej korporacji Polskich Zakładach Lotniczych Sp. z o.o. w Mielcu wkroczyła w decydującą fazę.

Zgodnie z informacjami, których udzielił w przestrzeni publicznej sekretarz obrony narodowej Filipin Delfin Lorenzana, podpisanie umowy jest zaplanowane na drugą połowę stycznia. Filipiński resort obrony przesłał informację o zamiarze zakupu 32 śmigłowców do producenta już 28 grudnia 2021 roku. Wraz z maszynami kontrakt ma objąć wstępne wsparcie logistyczne oraz szkolenie personelu. Obecnie przygotowywany jest dokument kontraktowy – zgodnie z informacjami, których udzielił sekretarz Lorenzana, pierwszych pięć S-70i Black Hawk ma trafić do użytkownika w 2023 roku. Pozostałe maszyny mają zostać dostarczone w 2024-2026 (w latach 2024-2025 po 10 sztuk rocznie).

Obecnie Siły Powietrzne Filipin eksploatują piętnaście śmigłowców S-70i Black Hawk, które zostały dostarczone w latach 2020-2021. Część z nich została skierowana do operacji humanitarnej na południu kraju, gdzie uderzył tajfun Odette. Doświadczenia z ich wykorzystania zaowocowały przyspieszeniem procedury zakupu kolejnych. Już 27 grudnia 2021 roku Departament Finansów uruchomił 31,2 mln USD, które mają stanowić zaliczkę kontraktową.

Dla programu S-70i Black Hawk podpisanie nowego kontraktu z Filipinami będzie oznaczać spory sukces marketingowy. Będzie to największe (jednorazowe) zamówienie na śmigłowce tego typu, a dodatkowo pozwoli na przekroczenie granicy stu sprzedanych wiropłatów tego modelu. Co więcej, może zaowocować powstaniem efektu „kuli śniegowej” – produkowane w Polskich Zakładach Lotniczych Sp. z o.o. w Mielcu S-70i/M Black Hawk są oferowane m.in. Wielkiej Brytanii, a być może będą także promowane w Belgii.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc