Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Chile kupuje mieleckie Black Hawki

7 grudnia Sikorsky Aircraft Corp. poinformował o podpisaniu kontraktu z Ministerstwem Obrony Chile w sprawie sprzedaży i dostaw do tego południowoamerykańskiego kraju sześciu wielozadaniowych śmigłowców transportowych S-70i Black Hawk International. Tym samym zakończyły się negocjacje, które uruchomiono po sierpniowym wyborze konstrukcji w międzynarodowym przetargu.

Według upublicznionych informacji, śmigłowce zostaną dostarczone w 2018 roku. W zakładach PZL Mielec, będących częścią amerykańskiej firmy, zrealizowany zostanie proces montażu, a później (na terenie Stanów Zjednoczonych) dojdzie do zabudowy wyposażenia specjalistycznego – podobny krok realizowano wcześniej, choćby przy kontrakcie dla Kolumbii. W Chile śmigłowce zastąpią w linii stare Bell UH-1 Huey w realizacji zadań poszukiwawczo-ratowniczych, transportowych oraz wsparcia operacji humanitarnych.

Od wielu lat władze Chile były zainteresowane zakupem śmigłowców rodziny S-70 Black Hawk. Obecnie w służbie znajduje się pojedyncza maszyna, eksploatowana od 1998 roku. Początkowo jej zadaniem był transport rządowych VIP, a obecnie przebudowano ją do wersji transportowej ogólnego przeznaczenia. Dla programu S-70i Black Hawk International jest to także kolejny klient, dotychczas śmigłowce (zmontowane w Mielcu) zakupiły: Arabia Saudyjska, Kolumbia, Brunei, Meksyk oraz Turcja.

Teldat
Teldat

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc