Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Bundestag opóźnia przekazanie Ukrainie pojazdów opancerzonych

Rząd Olafa Scholza opóźnia głosowanie nad wnioskiem o zgodę na przekazanie pojazdów opancerzonych Ukrainie. Niektórzy niemieccy parlamentarzyści nawołują do przekazywania przynajmniej lżejszych pojazdów kołowych, np. transporterów opancerzonych Fuchs. Fot. Bundeswehr

23 września niemiecki Bundestag odsunął w czasie głosowanie nad wnioskiem koalicji CDU/CSU o zgodę na przekazanie Siłom Zbrojnym Ukrainy czołgów czy innych bojowych wozów opancerzonych.

Formalnie wniosek nie upadł, nie udało się jednak przeprowadzić głosowania za jego przyjęciem. Wystarczająco wielu parlamentarzystów z koalicji rządzącej w Republice Federalnej Niemiec zagłosowało jednak za tym, aby wniosek CDU/CSU skierować do dalszych prac w Komisji Spraw Zagranicznych. Thorsten Frei z CDU ocenił to jako chowanie się za procedurami. Po chwilowym oddaleniu kwestii zgody na przekazywanie czołgów Ukrainie kanclerz Olaf Scholz powiedział, że: „Niemcy dostarczają Ukrainie dużo uzbrojenia, a wiele systemów ma kluczowe znaczenie dla wojny na Ukrainie”, a jeśli chodzi o czołgi, to: „Niemcy nie zajmą się tym samodzielnie”. To ostatnie jest nawiązaniem do tego, że o ile kilka państw Europy Środkowej przekazało Ukrainie czołgi (z czego najwięcej, bo ok. 250, Polska), o tyle żadne z państw zachodnich do tego się nie kwapi, zaś Berlin nie chce wychodzić przed szereg.

Wniosek o zgodę na przekazanie niemieckich czołgów i bojowych wozów piechoty  Ukrainie ‒ niemieckich lub wyprodukowanych w Niemczech, lecz używanych przez państwa trzecie ‒ zgłosiła koalicja CDU/CSU, do ostatnich wyborów rządząca w RFN. Według komentarzy niemieckich mediów, głosowanie, przełożone z 22 września na kolejny dzień, miało być też swego rodzaju wotum nieufności dla obecnego rządu. Pomimo wcześniejszych zapowiedzi, nie tylko macierzysta partia Scholza, SPD, ale również koalicjanci (Zieloni i FDP) w większości zagłosowali za przekazaniem wniosku do Komisji Spraw Zagranicznych Bundestagu. Według niemieckich mediów opóźni to właściwe głosowanie o kilka tygodni. Co ciekawe, Marie-Agnes Strack-Zimmerman, przewodnicząca Komisji Obrony Bundestagu, apelowała, by w razie braku zgody na przekazywanie czołgów przekazać Ukrainie przynajmniej transportery kołowe Fuchs lub gąsienicowe bojowe wozy piechoty Marder. Możliwość przekazania tych ostatnich deklarowała już na początku konfliktu grupa przemysłowa Rheinmetall AG. Ponadto gotowość do odstąpienia swych czołgów Leopard 2A4 Ukrainie zgłaszała Hiszpania.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc