Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Belgowie opóźnią wybór następcy F-16 Fighting Falcon?

21 marca prasa belgijska poinformowała, parlament belgijski otrzymał informację o możliwości wydłużenia eksploatacji części z obecnie posiadanych wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-16AM/BM Fighting Falcon – krok może opóźnić (planowany na bieżący rok) wybór ich następcy.

Według dostępnych informacji, rząd belgijski uzasadnia zakup nowych samolotów pilną potrzebą operacyjną wynikającą z wykruszania się floty F-16AM/BM Fighting Falcon, które mają być wycofywane ze służby od 2023 roku. Jak się okazuje, już w kwietniu 2016 roku koncern Lockheed Martin przedstawił władzom studium mówiące o możliwości wydłużeniu eksploatacji do 2035 roku. Koszt modernizacji oszacowano na kwotę około 1 mld euro, czyli około 30% zakładanego budżetu przeznaczonego na zakup nowych samolotów. Ogółem koszty programu nowej maszyny wielozadaniowej, na przestrzeni 40 lat, szacuje się na kwotę 15 mld euro.

Według części informacji, ujawnienie tego faktu obecnie może mieć wpływ na dalsze losy programu. Część polityków wskazuje na potrzebę ponownego przeanalizowania potrzeb i wstrzymania decyzji. Przypomnijmy, w walce o zamówienie uczestniczy konsorcjum Eurofighter GmbH oraz koncern Lockheed Martin – pierwszy z nich oferuje Typhoona, a drugi F-35A Lightning II. Walka toczy się o sprzedaż 34 maszyn.

(ŁP) Foto: Łukasz Pacholski
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc