Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Belgia kupiła francuskie ppk Akeron MP

Belgia zamówiła niemal 800 przeciwpancernych pocisków kierowanych Akeron MP. Fot. 2. REI/Guillaume Frantz

23 sierpnia Ministerstwo Obrony Królestwa Belgii ogłosiło zakup partii francuskich przeciwpancernych pocisków kierowanych MBDA Akeron MP.

Co ciekawe, kontrakt został ogłoszony z bardzo dużym opóźnieniem, bowiem umowa miała zostać zawarta jeszcze w 2022 r. Wartość zakupu nie została ujawniona, za to wiadomo, że Belgia zamówiła 761 ppk Akeron MP i, co oczywiste, co najmniej kilkadziesiąt zespołów celowniczo-startowych. Jest to kolejny w ostatnich latach kontrakt zawarty między władzami Belgii a francuskim przemysłem zbrojeniowym, co wynika z kolei z bilateralnego porozumienia Paryża z Brukselą z 2018 r. Pierwsza partia pocisków zostanie dostarczona pod koniec 2025 r., zaś formalne przyjęcie do służby planowane jest na 2026 r. Wstępna gotowość operacyjna zostanie osiągnięta przez pierwsze zespoły belgijskich „łowców czołgów” w ramach pierwszego przezbrajanego batalionu w 2027 r. Ostatnie dostawy spodziewane są na 2029 r., kiedy zakończy się kolejny etap reorganizacji i modernizacji Brygady Zmotoryzowanej Komponentu Lądowego (Landkomponent) w ramach programu SCORPION (wzorowanego i po części zintegrowanego z francuskim programem o tej samej nazwie). Docelowo Akeron MP ma zastąpić izraelskie pociski Rafael Spike LR po 2030 r.

Akeron MP, dawniej MMP (Missile Moyenne Portée, pol. pocisk średniego zasięgu), to opracowany i produkowany przez grupę MBDA przeciwpancerny pocisk kierowany, zaliczany do tzw. 5. generacji. Ma 1,3 m długości, średnicę 140 mm i masę startową 11 kg (wraz z pojemnikiem transportowo-startowym 15 kg). W locie rozwija prędkość marszową 160 m/s, a w fazie ataku rośnie ona do 230 m/s. Zasięg pocisku wynosi oficjalnie „ponad 4000 m” (wg niektórych źródeł sięga 5000 m). Tandemowa głowica kumulacyjna o średnicy 115 mm zapewnia skuteczne zwalczanie nawet silnie opancerzonych wozów bojowych z dodatkowym pancerzem reaktywnym ‒ może przebić ponad 1000 mm RHA za pancerzem reaktywnym. Według deklaracji producenta, pocisk ma być zdolny do pokonywania aktywnych systemów ochrony pojazdów, lecz MBDA nie podaje szczegółów zastosowanego rozwiązania. Akeron MP wyposażono w dwuzakresowy, optoelektroniczny dzienno-nocny układ naprowadzania z niechłodzoną kamerą termowizyjną i kamerą telewizyjną. Może być odpalany w jednym z trzech trybów: „wystrzel i zapomnij”, „wystrzel, obserwuj i koryguj”, „wystrzel, zlokalizuj cel i naprowadzaj”. Operator ma zapewnioną kontrolę nad pociskiem dzięki dwukierunkowemu światłowodowemu łączu transmisji danych. Akeron MP może atakować zarówno w trybie top attack, jak i po niskiej trajektorii. Został opracowany jako następca ppk rodziny MILAN.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “Belgia kupiła francuskie ppk Akeron MP”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc