Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Bangladesz zwiększa liczbę samolotów C-130J Super Hercules

Czwarty z pięciu kupionych samolotów C-130J Super Hercules w barwach Sił Powietrznych Bangladeszu. Wszystkie pochodzą z nadwyżek sprzętowych RAF. Fot. Marshall ADG

21 lutego brytyjska firma Marshall Aerospace and Defence Group poinformowała, że do Bangladeszu doleciał czwarty średni samolot transportowy Lockheed Martin C-130J Super Hercules. Ogółem lotnictwo wojskowe tego kraju będzie eksploatować pięć maszyn tej wersji.

Bangladesz zakupił, w dwóch transzach, pięć używanych samolotów C-130J Super Hercules. Pierwsza para została kupiona w 2018 roku, a pozostałe rok później. Ostatecznie zostały przekazane przez brytyjskie Ministerstwo Obrony w pierwszym kwartale 2020 roku. Wszystkie przechodziły bądź przechodzą przeglądy generalne połączone z modyfikacją w zakładach Marshall Aerospace and Defence Group – jednej z najbardziej wyspecjalizowanych firm zajmujących się obsługami samolotów rodziny C-130 Hercules na świecie. W strukturach Sił Powietrznych Bangladeszu pozwolą na zastąpienie czterech C-130B Hercules, których wiek przekroczył ponad 50 lat.

Obecnie Bangladesz jest jednym z dwóch państw Azji południowo-wschodniej, które eksploatują samoloty rodziny C-130J Super Hercules. W tej części świata konstrukcja zdobywa kolejne zamówienia – po Bangladeszu oraz Indiach zostały już zamówione przez Indonezję, a dodatkowo LoR w sprawie zakupu przesłały Filipiny. Nie można wykluczyć, że w najbliższych latach do grona użytkowników dołączą inne państwa: Malezja, Wietnam czy Singapur.

Ogółem Brytyjczycy sprzedali dotychczas przynajmniej osiem używanych C-130J Super Hercules. Obok Bangladeszu (pięć) mowa o Bahrajnie (dwa) i Stanach Zjednoczonych (jeden). Obecnie Londyn planuje zbyć kolejnych czternaście samolotów, które mają zakończyć służbę w RAF do końca marca 2023 roku – według wstępnych deklaracji, już pojawiają się zgłoszenia zainteresowanych państw.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Bangladesz zwiększa liczbę samolotów C-130J Super Hercules”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc