Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Indonezja nowym kupcem samolotów Lockheed Martin C-130J Super Hercules

Siły Powietrzne Indonezji potwierdziły zakup pięciu samolotów Lockheed Martin C-130J Super Hercules, które zostały zamówione poprzez komercyjną procedurę DCS. Fot. Siły Powietrzne Indonezji

9 września Ministerstwo Obrony Indonezji potwierdziło zakup w Stanach Zjednoczonych pięciu fabrycznie nowych średnich samolotów transportowych Lockheed Martin C-130J Super Hercules. Okazją do tego była wizyta w zakładach amerykańskiej korporacji dowódcy Sił Powietrznych tego kraju.


W ramach kontraktu, zawartego poprzez procedurę DCS (Direct Commercial Sale), Dżakarta zamówiła w 2019 roku pięć samolotów. Pierwszy z nich znajduje się na etapie montażu w zakładach Lockheed Martin w Marietta. Obecność dowódcy Sił Powietrznych była powiązana z uroczystym złożeniem podpisu na elementach struktury kadłuba maszyny. Dotychczas nie upubliczniono harmonogramu dostaw, ani wartości umowy. Po raz pierwszy Lockheed Martin ogłosił fakt sprzedaży samolotów C-130J Super Hercules do Indonezji w lecie bieżącego roku, jednak nie podano żadnych szczegółów.

Indonezja zdecydowała się na zakup do sześciu samolotów tego typy na przełomie 2018 i 2019 roku. Ma to związek z potrzebami operacyjnymi – lotnictwo wojskowe tego kraju używa nadal starych egzemplarzy w wersji C-130B oraz C-130H. Obok oferty amerykańskiej, Dżakarta rozważała możliwość zakupu maszyn w Europie (Airbus oraz Antonow).

Komercyjna sprzedaż samolotów Lockheed Martin C-130J Super Hercules nie cieszy się dużą popularnością. Dotychczas w historii programu w ten sposób część swoich maszyn zamówiły Indie. Pozostali użytkownicy decydują się na federalną procedurę FMS, co ułatwia proces kontaktów pomiędzy zamawiającym a producentem, jak też późniejsze usługi wsparcia eksploatacji.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc