Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

BALTEXPO 2021: PGZ SW prezentuje inwestycje planowane w ramach programu Miecznik

Wizualizacja modernizacji PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni. Fot. PGZ Stocznia Wojenna

Podczas odbywających się w dniach 6-8 września w Gdańsku XXI Międzynarodowych Targów Morskich Baltexpo, PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. z Gdyni zaprezentowała planowane inwestycje infrastrukturalne związane z przede wszystkim z udziałem jej w konsorcjum, któremu powierzono budowę nowych fregat rakietowych w ramach programu Miecznik.W ramach tych inwestycji planowana jest zarówno modernizacja dotychczas eksploatowanej infrastruktury stoczni położonej w Gdyni Oksywiu, jak również budowa całkowicie nowych budynków, w tym przede wszystkim hali montażu końcowego okrętów, jak również relokacja wykorzystywanego przez tę stocznię doku pływającego.

Modernizacji podlegać będą dwie największe obecnie hale wyposażeniowe, które powstały z myślą o budowie, wykonanych z laminatu poliestrowo-szklanego, trałowców bazowych proj. 207D/P/M, a w ostatnich latach wykorzystywanych m.in. do montażu kadłuba korwety patrolowej ORP Ślązak. Modernizacji podlegać będzie też hala wstępnej prefabrykacji sekcji płaskich, która dysponować będzie stanowiskami otwartymi i zadaszonymi.

Fot. PGZ Stocznia Wojenna

Największą inwestycją będzie na pewno budowa zupełnie nowej hali finalnego montażu okrętów, która powstanie między istniejącym podnośnikiem Syncrolift służącym do wodowania i podnoszenia z wody jednostek pływających a dokiem pływającym w nowej lokalizacji. Przeznaczona będzie ona do łączenia bloków kadłubów fregat, i dysponować będzie rozsuwanym dachem oraz wrotami od strony przesuwnicy i nabrzeża stoczniowego. W planach jest również budowa nowej hali wyposażeniowej, która ma powstać obok stanowisk prefabrykacji sekcji płaskich, jak również nowych hal przeznaczonych do prac konserwatorskich. Ta ostatnia inwestycja dotyczyć będzie komór malarskich i jednej przeznaczonej do śrutowania.

Ostatnią z zapowiadanych zmian ma być przeniesienie jedynego doku pływającego z dotychczasowej lokalizacji w basenie IX do niewielkiego basenu stoczniowego obok nowej hali końcowego montażu okrętów.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “BALTEXPO 2021: PGZ SW prezentuje inwestycje planowane w ramach programu Miecznik”

  1. Zaraz, zaraz - czy my budujemy fregaty, czy inwestujemy w nierentowne firmy?
    Wuja mnie interesuje remontowanie starych fabryk - płacimy za wyrób gotowy a nie za malowanie warsztatu i budowanie dróg - to firmy robią z zysku a nie bezczelnie chwalą się jak wydymały klienta i o ile więcej przepłaci!!!

    To jest jakiś absurd!!!

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc