Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

B-1B Lancer zrzuca pocisk manewrujący JASSM z pylonu zewnętrznego

Zrzut pocisku manewrującego AGM-158 z B-1B Lancer. Fot. USAF

9 grudnia Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował, że w ramach kontynuacji programu prób bombowców B-1B Lancer z użyciem uzbrojenia zewnętrznego doszło do zrzutu pocisku manewrującego AGM-158 JASSM.


Do wydarzenia doszło 4 grudnia w rejonie poligonu na terenie stanu Nowy Meksyk. Do prób wykorzystywano samolot należący do 419. Eskadry Doświadczalnej należącej do 412. Skrzydła Doświadczalnego. Jest to kolejny element prób, które upubliczniono w listopadzie bieżącego roku. Do zrzutu wykorzystano pylon zamontowany w celu integracji z optoelektronicznym zasobnikiem obserwacyjno-celowniczym Lockheed Martin Sniper ATP.

Testy mają dać odpowiedź na pytanie o możliwość wykorzystania bombowców B-1B Lancer z przyszłościowymi wzorami uzbrojenia, których wymiary nie dają możliwości przenoszenia w wewnątrzkadłubowych komorach. Wśród potencjalnych systemów Amerykanie wymieniają m.in. rodzinę pocisków hipersonicznych. Byłby to powrót do korzeni, gdyż bazowy projekt B-1B Lancer zakładał możliwość przenoszenia uzbrojenia na podwieszeniach zewnętrznych - instalacje zostały zdemontowane w ramach realizacji programu ograniczania zbrojeń START (w 2011 roku). Każdy B-1B mógł otrzymać sześć zewnętrznych pylonów, które w przeszłości miały służyć do przenoszenia i odpalania pocisków manewrujących AGM-86B ALCM.


Wnioski zebrane w ramach prac mają dać odpowiedź nad ponownym wdrożeniem zewnętrznych pylonów do (coraz mniejszej) floty B-1B Lancer eksploatowanych w US Air Force. Obok broni hipersonicznych, mogłyby zwiększyć liczbę bomb kierowanych służących do uderzeń naziemnych na cele stacjonarne bądź zwiększyć potencjał w misjach wsparcia naziemnego, do czego “zdegradowano” maszyny w czasie misji w Afganistanie oraz Iraku. Obecnie, w trzech wewnątrzkadłubowych komorach na uzbrojenie, mogą przenosić bomby kierowane różnych typów bądź zasobniki szybujące AGM-154 JSOW, pociski manewrujące AGM-158 JASSM i przeciwokrętowe AGM-158C LRASM – w każdym z przypadków obrotowy mechanizm zrzutowy pozwala na zabranie (łącznie) osiemnastu sztuk uzbrojenia precyzyjnego.


Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc