Zaloguj

B-1B Lancer zrzuca pocisk manewrujący JASSM z pylonu zewnętrznego

Zrzut pocisku manewrującego AGM-158 z B-1B Lancer. Fot. USAF

9 grudnia Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował, że w ramach kontynuacji programu prób bombowców B-1B Lancer z użyciem uzbrojenia zewnętrznego doszło do zrzutu pocisku manewrującego AGM-158 JASSM.


Do wydarzenia doszło 4 grudnia w rejonie poligonu na terenie stanu Nowy Meksyk. Do prób wykorzystywano samolot należący do 419. Eskadry Doświadczalnej należącej do 412. Skrzydła Doświadczalnego. Jest to kolejny element prób, które upubliczniono w listopadzie bieżącego roku. Do zrzutu wykorzystano pylon zamontowany w celu integracji z optoelektronicznym zasobnikiem obserwacyjno-celowniczym Lockheed Martin Sniper ATP.

Testy mają dać odpowiedź na pytanie o możliwość wykorzystania bombowców B-1B Lancer z przyszłościowymi wzorami uzbrojenia, których wymiary nie dają możliwości przenoszenia w wewnątrzkadłubowych komorach. Wśród potencjalnych systemów Amerykanie wymieniają m.in. rodzinę pocisków hipersonicznych. Byłby to powrót do korzeni, gdyż bazowy projekt B-1B Lancer zakładał możliwość przenoszenia uzbrojenia na podwieszeniach zewnętrznych - instalacje zostały zdemontowane w ramach realizacji programu ograniczania zbrojeń START (w 2011 roku). Każdy B-1B mógł otrzymać sześć zewnętrznych pylonów, które w przeszłości miały służyć do przenoszenia i odpalania pocisków manewrujących AGM-86B ALCM.


Wnioski zebrane w ramach prac mają dać odpowiedź nad ponownym wdrożeniem zewnętrznych pylonów do (coraz mniejszej) floty B-1B Lancer eksploatowanych w US Air Force. Obok broni hipersonicznych, mogłyby zwiększyć liczbę bomb kierowanych służących do uderzeń naziemnych na cele stacjonarne bądź zwiększyć potencjał w misjach wsparcia naziemnego, do czego “zdegradowano” maszyny w czasie misji w Afganistanie oraz Iraku. Obecnie, w trzech wewnątrzkadłubowych komorach na uzbrojenie, mogą przenosić bomby kierowane różnych typów bądź zasobniki szybujące AGM-154 JSOW, pociski manewrujące AGM-158 JASSM i przeciwokrętowe AGM-158C LRASM – w każdym z przypadków obrotowy mechanizm zrzutowy pozwala na zabranie (łącznie) osiemnastu sztuk uzbrojenia precyzyjnego.


reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc