Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Amerykanie testują przenoszenie pocisków JASSM na zewnętrznym pylonie B-1B Lancer

B-1B Lancer z pociskiem JASSM na podwieszeniu zewnętrznym. Fot. US Air Force

25 listopada Departament Obrony Stanów Zjednoczonych upublicznił zdjęcia z prób w locie samolotu bombowego B-1B Lancer przenoszącego pocisk manewrujący AGM-158 JASSM na podwieszeniu zewnętrznym.


Powyższe próby, zrealizowane przez ośrodek doświadczalny w bazie Edwards w Kalifornii, zostały wykonane 20 listopada. Makieta gabarytowo-masowa pocisku AGM-158 JASSM została podwieszona na pylonie przeznaczonym obecnie do optoelektronicznego zasobnika obserwacyjno-celowniczego Lockheed Martin Sniper ATP. Kolejnym etapem mają być także próby zrzutu w locie. Uzyskane dane maja dać odpowiedź na pytanie czy B-1B Lancer może przenosić uzbrojenie na podwieszeniach zewnętrznych - to zaś ma umożliwić w przyszłości wykorzystanie maszyny jako nosiciela broni hipersonicznej.

Jedną z pięt Achillesowych B-1B Lancer są niewielkie wymiary wewnętrznych komór na uzbrojenie podwieszane (pomimo możliwości demontażu wręgi pomiędzy nimi) – w przypadku uzbrojenia precyzyjnego mogą to być m.in. 24 pociski manewrujące AGM-158 JASSM bądź ich przeciwokrętowa wersja AGM-158C LRASM. Dotychczas bombowce dwukrotnie wykorzystały precyzyjne uzbrojenie tej klasy w atakach na cele naziemne na Bliskim Wschodzie (w kwietniu 2018 roku oraz październiku 2019).


Bombowce B-1B Lancer zostały pozbawione możliwości przenoszenia uzbrojenia nuklearnego w 1994 roku, a prace zrealizowano w ramach postanowień traktatu START w latach 2007-2011. Pomimo tego, od 1998 roku uczestniczyły w różnorodnych misjach uderzeniowych w Europie, Afganistanie oraz Bliskim Wschodzie). Możliwość przenoszenia uzbrojenia podwieszanego była opcjonalną od początku programu B-1, na początku zakładano jednak, że będzie to broń nuklearna. Według nowej koncepcji zmodyfikowane i dozbrojone B-1B Lancer mają być ważnym elementem odstraszania na obszarze zachodniego Pacyfiku oraz północnego Atlantyku do momentu wdrożenia do eksploatacji dużej liczby bombowców Northrop Grumman B-21 Raider.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Amerykanie testują przenoszenie pocisków JASSM na zewnętrznym pylonie B-1B Lancer”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc