Zaloguj

Nowe oprogramowanie zwiększy możliwości F-16

28 kwietnia US Air Force poinformowała zakończeniu prób i wdrożeniu do eksploatacji nowego oprogramowania przeznaczonego dla wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-16C/D Fighting Falcon Block 40/42/50/52 eksploatowanych w Stanach Zjednoczonych.


W ramach aktualizacji, do wersji M 7.2+, która kosztowała 455 mln dolarów, samoloty otrzymały nowe możliwości operacyjne. Jest to związane m.in. z integracją stacji radiolokacyjnej Northrop Grumman AN/APG-83, możliwością przenoszenia i wykorzystania pocisków manewrujących AGM-158 JASSM/JASSM-ER, najnowszych wersji pocisków AIM-120C AMRAAM, a także 43 innych zmian w wyposażeniu pokładowym. Całość ma pozwolić na zmniejszenie pracochłonności pracy pilotów, a także zwiększyć możliwości operacyjne eksploatowanych samolotów - łącznie nowa wersja oprogramowania pokładowego ma zostać zainstalowana na ponad 600 samolotach F-16C/D Fighting Falcon eksploatowanych w Stanach Zjednoczonych.

Próby oraz certyfikacja objęły ponad 4200 lotów o łącznym czasie 4600 godzin. Były one realizowane, przede wszystkim, w oparciu o ośrodek badawczo-rozwojowych w bazie lotniczej Eglin na Florydzie – zaangażowani byli specjaliści pracujący w siedmiu lokalizacjach na terenie Stanów Zjednoczonych. Część z nich wykonano w czasie ćwiczeń Northen Edge 2019.

Nowa wersja oprogramowania ma jeszcze jeden dodatkowy atut. Dzięki otwartej architekturze ma umożliwić wprowadzanie aktualizacji w szybszym, niż dotychczas, tempie. Zdaniem Departamentu Obrony, nowe wersje poszczególnych aplikacji mają być testowane co trzynaście tygodni, a wdrożenie do jednostek operacyjnych zajmować maksymalnie dwa lata (w porównaniu do czterech obecnie).

(Łukasz Pacholski) Foto: USAF
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Nowe oprogramowanie zwiększy możliwości F-16”

  1. W f 16 jest to forma łatwiej obslugi wcześniej znanych i dostepnych parametrów sterowania lotem innowacjia polega na praktycznym wykozystaniu już istniejacych opcji na skutek poprawek zglaszanych przez obsługę i pilotów.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc