Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Austria wycofała z eksploatacji samoloty szkolno-treningowe Saab J105OË

Austria zakończyła eksploatację odrzutowych samolotów szkolno-treningowych Saab 105, które eksploatowano od 1970 roku. Fot. Łukasz Pacholski

31 grudnia lotnictwo wojskowe Austrii zakończyło eksploatację odrzutowych samolotów szkolno-treningowych Saab J105OË. Maszyny pełniły ważną rolę od 1970 roku, szkoląc pilotów oraz wspierając maszyny bojowe w zabezpieczeniu przestrzeni powietrznej tego neutralnego państwa.


Łącznie, w latach 1970-72, Austria odebrała 40 egzemplarzy tego typu. Był to jedyny eksportowy użytkownik samolotów tego typu budowanych przez koncern Saab w latach 1963-72. Wersja dla Austrii, ze względu na wymagania operacyjne, została zmodyfikowana i przystosowana do przenoszenia uzbrojenia podwieszanego. Ich liczba ulegała stopniowemu zmniejszaniu ze względu na wypadki (łącznie utracono w ten sposób 13 egzemplarzy, z czego ostatni 17 kwietnia 2003 roku) oraz wyczerpywania resursów (m.in. uzupełniały potencjał bojowych Eurofighterów w misjach air policing). Pod koniec 2020 roku zdatnych do lotów pozostało jedynie dziewięć z nich.

Zbliżający się koniec eksploatacji był także elementem prac nad wyborem następcy. Dotychczas rząd w Wiedniu nie ogłosił co dalej z procesem szkolenia i treningu pilotów odrzutowych samolotów bojowych - być może wybór zostanie połączony z następcą piętnastu bojowych maszyn Eurofighter. Od 2018 roku Austriacy zacieśnili współpracę z Włochami, czego skutkiem jest szkolenie niewielkiej grupy pilotów w ośrodku IFTS z wykorzystaniem samolotów szkolenia zaawansowanego Leonardo M-346 Master. Z tego też względu część analityków wskazuje, że idealnym rozwiązaniem problemów operacyjno-sprzętowych austriackiego lotnictwa mogą być właśnie M-346LFFA (Light Fighter Family of Aircraft).


Obecnie proces szkolenia pilotów w Austrii obejmuje wyłącznie etap podstawowy z wykorzystaniem samolotów Diamond DA-40NG oraz Pilatus PC-7. Te ostatnie służą także do wdrożenia pilotów w procedury użycia uzbrojenia podwieszanego.

 

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Austria wycofała z eksploatacji samoloty szkolno-treningowe Saab J105OË”

  1. Nie wiem czy nie taniej byłoby oddać całe szkolenie Włochom, poza tym czy na prawdę potrzebują Eurofightera - eskadra bojowych Masterów Austrii by wystarczyła, a koszty nieporównywalne.
    My też powiniśmy przejąć dla Dęblina szkolenie w mniejszych państwach.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc