Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Austria stawia na AW169M

20 września media austriackie poinformowały, że Ministerstwo Obrony tego kraju podjęło decyzję w sprawie wyboru dostawcy następców dla obecnie eksploatowanych śmigłowców Alouette III – ostatecznie będzie nim koncern Leonardo. 

W ramach planu Wiedeń zakupi osiemnaście wielozadaniowych śmigłowców AW169M, ich dostawy rozpoczną się w połowie 2022 roku. Kontrakt ma mieć wartość około 300 mln euro – w powyższej kwocie znajduje się zakup wiropłatów oraz wsparcie logistyczno-szkoleniowe. Dwanaście maszyn ma być skonfigurowanych do działań operacyjnych, a pozostałe sześć do szkolenia i treningu załóg. Oferta Leonardo pokonała w rywalizacji przetargowej dwóch innych oferentów - Airbus oraz Bell.  

Dla programu AW169M zwycięstwo w Austrii, o ile dojdzie do podpisania kontraktu, co jest zaplanowane do końca bieżącego roku, będzie pierwszym sukcesem eksportowym. Dotychczas wojskowa wersja AW169 została sprzedana do Sił Powietrznych Włoch oraz Guardia di Finanza. 

W strukturach austriackich sił zbrojnych AW169M uzupełnią potencjał średnich Sikorsky UH-60L Black Hawk, które w liczbie dziewięciu sztuk kupiono na przełomie wieków oraz około 20 Bell 212. 

(Łukasz Pacholski) Foto: Leonardo
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc