Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Argentyna sprezentuje śmigłowce Mi-171 Ukrainie?

Fot. Ministerstwo Obrony Argentyny

11 grudnia media argentyńskie poinformowały, że podczas wizyty prezydenta Ukrainy w tym kraju doszło do rozmów w sprawie możliwości przekazania Siłom Zbrojnym tego kraju dwóch śmigłowców Mi-171E, które znajdują się w zasobach Sił Powietrznych Argentyny.

Obecność prezydenta Zełenskiego w Argentynie była związana z uroczystością zaprzysiężenia nowej głowy państwa – prezydenta Javiera Milei. Para śmigłowców Mi-171E trafiła do tego południowoamerykańskiego państwa w 2011 roku i była wykorzystywana do wsparcia obecności Argentyny na obszarze Antarktydy oraz działań poszukiwawczo-ratowniczych. Bazowy kontrakt obejmował także opcję pozwalającą na dokupienie kolejnych trzech maszyn, jednak nigdy nie została ona wykorzystana. Od lutego 2022 roku pozostają uziemione ze względu na nałożenie sankcji na Rosję.

Jak wskazują media argentyńskie, ewentualne przekazanie śmigłowców może mieć dodatkowy wymiar. Adwokatem przekazania wiropłatów Ukrainie są Stany Zjednoczone, a przekazanie maszyn ma być (rzekomo) zrekompensowane obniżeniem ceny na zakup używanych wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-16AM/BM Fighting Falcon, które władze argentyńskie chcą kupić w Danii. Dodatkowo byłby to jeden z pierwszych przejawów wsparcia dla władz w Kijowie ze strony państw Ameryki Południowej.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc