Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Dania sprzedała używane F-16 Argentynie

Fot. Ministerstwo Obrony Danii

16 kwietnia w bazie lotniczej Skrydstrup w Danii odbyła się, zapowiadana, uroczystość podpisania umowy pomiędzy władzami tego kraju oraz Argentyną w sprawie sprzedaży wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-16AM/BM Fighting Falcon.

W powyższej uroczystości brali udział m.in. ministrowie obrony obu państw. Niestety ze względu na irański atak na Izrael, prezydent Argentyny odwołał swoje przybycie – według dostępnych informacji prasowych, miał wykonać lot w dwumiejscowym F-16BM pilotowanym przez duńskiego pilota.

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami, przedmiotem umowy jest zakup 24 wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-16AM/BM Fighting Falcon, które pochodzą z nadwyżek sprzętowych lotnictwa wojskowego Danii. Dodatkowo transakcja obejmuje także dodatkowy egzemplarz, który będzie służyć jako naziemna pomoc dydaktyczna. Zgodę na transakcję wyraziła także administracja Stanów Zjednoczonych. Dodatkowo Argentyna ma zakupić uzbrojenie podwieszane do nowych maszyn, które ma obejmować m.in. kierowane pociski AIM-120 AMRAAM oraz AIM-9 Sidewidner. Pakiet obejmie także zasobniki rozpoznawcze i obserwacyjno-celownicze. Cały pakiet wyceniono na 320 mln USD.

Podpisanie umowy oznacza, że Argentyna stanie się kolejnym państwem, które dołączy do globalnego grona użytkowników wielozadaniowych samolotów bojowych rodziny Lockheed Martin F-16 Fighting Falcon. W przypadku Ameryki Południowej, obecnie, maszyny tego typu są eksploatowane przez Chile oraz Wenezuelę. Nie można wykluczyć, że w ciągu najbliższych miesięcy do powyższego grona dołączy Kolumbia.

Oferta duńska była możliwa dzięki zapoczątkowaniu procesu wdrażania do służby samolotów Lockheed Martin F-35A Lightning II, które w strukturach lotnictwa wojskowego mają zastąpić F-16. Pierwsze duńskie F-16A/B Fighting Falcon Block 1 trafiły do eksploatacji w 1980 roku.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc