Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Amerykanie rozszerzają możliwości ofensywne bombowców B-2A Spirit

Samoloty B-2A Spirit zostały zintegrowane z pociskami manewrującymi AGM-158B JASSM-ER. Fot. Northrop Grumman

25 sierpnia korporacja Northrop Grumman poinformowała o przeprowadzeniu pierwszego odpalenia pocisku manewrującego AGM-158B JASSM-ER z pokładu bombowca strategicznego B-2A Spirit. Powyższe wydarzenie to jedno z trzech elementów rozszerzenia możliwości powyższej konstrukcji.


Zgodnie z komunikatem Northrop Grumman, pierwsze odpalenie miało miejsce w czasie lotu próbnego w grudniu ubiegłego roku. Tym samym B-2A Spirit jest kolejnym typem samolotu bojowego zdolnym do użycia broni tego typu – biorąc pod uwagę, że jest to maszyna o ograniczonej skutecznej powierzchni odbicia radiolokacyjnego, odpalenie pocisków oraz informacja o tym może pojawić się u potencjalnego przeciwnika z dużym opóźnieniem. Poza nowym uzbrojeniem, B-2A Spirit przechodzą proces modyfikacji wyposażenia pokładowego, w tym urządzeń łączności kryptograficznej oraz systemu celowniczego RATS (Radar Aided Targeting System). Ten ostatni pozwala na pełne wykorzystanie z możliwości bomb nuklearnych B61-12. Dzięki RATS załogi nie potrzebują korzystać z systemu nawigacji GPS.

Obecnie w linii znajduje się około 20 bombowców B-2A Spirit. Od 1999 roku uczestniczą w operacjach bojowych na całym świecie, podczas których zrzucały bomby kierowane rodziny JDAM. Poza uzbrojeniem konwencjonalnym, stanowią także ważny element amerykańskie triady odstraszania nuklearnego.

W przypadku pocisków manewrujących AGM-158 JASSM, dotychczas odnotowano dwa przypadki ich użycia. W kwietniu 2018 roku para B-1B Lancer odpaliła 19 sztuk na cele w Syrii. W październiku 2019 roku nieokreślona liczba JASSM-ER została wykorzystana do zniszczenia budynków wykorzystywanych przez ówczesnego lidera tzw. Państwa Islamskiego w Syrii.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc