Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Bombowce B-2A Spirit ćwiczą zrzut bomb B61-12

Załadunek makiety gabarytowo-masowej B61-12 do komory bombowca B-2A Spirit. Fot. USAF

8 lipca wydział prasowy bazy lotniczej Whiteman poinformował, że 14 czerwca na poligonie Tonopah doszło do ćwiczebnego zrzutu makiety gabarytowo-masowej bomby nuklearnej B61-12 z bombowca strategicznego B-2A Spirit.


Celem ćwiczenia było praktyczne sprawdzenie działania układu naprowadzania bomby B61-12 oraz systemu celowniczego RATS (Radar Aided Targeting System) zainstalowanego na pokładzie B-2A Spirit. Zgodnie z upublicznionymi informacjami, RATS ma zwiększyć celność bomb, szczególnie na obszarze występowania zakłóceń systemu nawigacji satelitarnej GPS, który z kolei jest jednym z kluczowych elementów kierowania bomb B61-12. Co ważne, zrzucona makieta gabarytowo-masowa stanowiła pierwszą okazję z praktycznego użycia fabrycznie nowej B61-12 przeznaczonej do prób. Zgodnie z deklaracjami, kolejne zrzuty makiet gabarytowo-masowych B61-12 mają być prowadzone według harmonogramu ćwiczeń, który z kolei jest zatwierdzony przez Departament Obrony.

Eksploatowane przez 509. Skrzydło Bombowe US Air Force, stacjonujące w bazie Whietman w stanie Missouri, bombowce Northrop Grumman B-2A Spirit to obecnie najnowszy element triady bombowców strategicznych amerykańskich sił powietrznych. Obok zadań obejmujących ataki na cele naziemne z wykorzystaniem uzbrojenia konwencjonalnego (co miało miejsce w czasie walk w Iraku czy Afganistanie) B-2A Spirit stanowią także ważny element amerykańskiego systemu odstraszania nuklearnego – mogą zabrać do szesnastu bomb rodziny B61.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc