Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Wypadek z udziałem bombowca B-2A Spirit

W bazie Whiteman w stanie Missouri doszło do wypadku z udziałem bombowca B-2A Spirit. Fot. US Air Force

14 września w godzinach popołudniowych amerykańska federalna agencja lotnicza wystosowała ostrzeżenie o zamknięciu przestrzeni powietrznej w pobliżu bazy lotniczej Whiteman w stanie Missouri. Powodem tego jest wypadek z udziałem bombowca strategicznego Northrop Grumman B-2A Spirit.

Rzecznik prasowy dowództwa US Air Force poinformował, że około południa doszło do awaryjnego lądowania jednego z samolotów tego typu - załoga zgłosiła problem techniczny, a po przyziemieniu doszło do uszkodzenia maszyny. Nie odnotowano ofiar ani ran wśród zaangażowanego personelu, a także nie doszło do wybuchu pożaru. Dodatkowe informacje mają zostać upublicznione w późniejszym czasie. Ograniczenia o zamknięciu przestrzeni obowiązują w promieniu 10 km od bazy lotniczej - mają one obowiązywać przynajmniej do 17 września.

Northrop Grumman zbudował 21 seryjnych bombowców B-2A Spirit, 19 spośród nich jest eksploatowanych przez 509. Skrzydło Bombowe stacjonujące w Whiteman w stanie Missouri. Jeden egzemplarz jest wykorzystywany przez 412. Eskadrę Doświadczalną stacjonującą w Edwards w Kalifornii. Dotychczas w ciągu służby utracono jeden bombowiec (23 lutego 2008 roku tuż po starcie z bazy lotniczej Andersen na wyspie Guam rozbił się Spirit of Kansas), a jeden został poważnie uszkodzony po pożarze przedziału silnikowego (luty 2010, w bazie lotniczej Andersen na wyspie Guam). Uszkodzona maszyna została wyremontowana i wróciła do służby w grudniu 2013 roku.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Wypadek z udziałem bombowca B-2A Spirit”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc