Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

18. Pułk Artylerii z pierwszą, zmontowaną w Polsce, wyrzutnią Homar-K

Fot. Agencja Uzbrojenia

27 listopada Agencja Uzbrojenia poinformowała, że 18. Pułk Artylerii otrzymał pierwszy egzemplarz artyleryjskiej wyrzutni rakietowej Homar-K, która przeszła proces integracji w Hucie Stalowa Wola S.A..

Przypomnijmy, jedenaście modułów artyleryjskich wyrzutni rakietowych K239 Chunmu zostało dostarczonych do Polski w połowie września bieżącego roku. Kolejne cztery trafiły do kraju na początku listopada. Zgodnie z zapisami umowy miały przejść proces integracji z podwoziami Jelcz P882.57 TS T45 K-MLRS w Hucie Stalowa Wola S.A.. Jest to kolejny etap realizacji umowy zawartej pomiędzy Agencją Uzbrojenia oraz Hanwha Aerospace w listopadzie 2022 roku. Dodatkowo na terytorium Polski znajdują się dwie kompletne wyrzutnie, które przeszły proces integracji i testów w Republice Korei. Nadal w Azji znajduje się trzecia wyrzutnia.

W ramach umowy, zawartej w listopadzie 2022 roku, Agencja Uzbrojenia zakontraktowała zakup 218 wyrzutni rakietowych Hanwha Aerospace K239 Chunmu. Wyrzutnie będą wykorzystywały polskie podwozia Jelcz rodziny P882, wyposażone w polskie środki łączności, Zautomatyzowany Zestaw Kierowania Ogniem (ZZKO) TOPAZ firmy WB Electronics S.A., a także system kontroli strzelania i sterowania wyrzutnią firmy Hanwha. To samo dotyczy pojazdów wsparcia działań środków ogniowych, w pierwszej kolejności samochodów do transportu i przeładunku pakietów z rakietami.

Zamówione w Republice Korei wyrzutnie K239 Chunmu będą jednym z dwóch typów artyleryjskich wyrzutni rakietowych, które trafią na uzbrojenie Wojska Polskiego. Poza nimi mowa o amerykańskich Lockheed Martin M142 HIMARS, które również mają trafić na krajowe podwozia.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “18. Pułk Artylerii z pierwszą, zmontowaną w Polsce, wyrzutnią Homar-K”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc