Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Wyrzutnie torped do Miecznika kupione

Wyrzutnia torped B515/2 na duńskiej fregacie typu Iver Huitfeldt. Fot. Tomasz Grotnik

PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. poinformowała o zakupie wyrzutni torped przyrzeczonych do fregaty wielozadaniowej projektu 106 Miecznik, budowanej dla Marynarki Wojennej RP.

Umowa zawarta ze spółką GEIE EuroTorp (joint venture Naval Group, Thales i Leonardo) dotyczy dostawy dwóch wyrzutni torped lekkich zwalczania okrętów podwodnych, które trafią na prototypowy ORP Wicher. Zgodnie z umową pomiędzy konsorcjum PGZ-MIECZNIK, wykonawcą programu budowy fregat, a Agencją Uzbrojenia, wyrzutnie torped trafią początkowo tylko na pierwszą jednostkę, zaś w przypadku drugiej i trzeciej pozostają w opcji kontraktowej.

Z komunikatu nie wynika, jakie konkretnie wyrzutnie kupiono. Do zilustrowania materiału prasowego wykorzystano zdjęcie modelu trójrurowego, ale z upublicznionych w ubiegłym roku prezentacji multimedialnych można wnioskować, że na Wichra trafią wyrzutnie B515/2 z dwiema rurami każda. Takie same są też na ich protoplastach - duńskich fregatach typu Iver Huitfeldt.

Wyrzutnie B515/2 mają kaliber standardowy w NATO, czyli 324 mm. Będą przeznaczone do torped MU90 Impact, tego samego producenta. Pociski te są już w arsenale Marynarki Wojennej RP. Przenoszą je fregat typu Oliver Hazard Perry i śmigłowce Mi-14PŁ oraz AW101.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc