Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Systemy łączności i walki elektronicznej do Mieczników

Antena zintegrowana systemu RESM/CESM Rohde & Schwarz Kora. Fot. Rohde & Schwarz

PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. podpisała dwie umowy na dostawy wyposażenia do fregat Miecznik z niemiecką firmą Rohde & Schwarz GmbH & Co. KG. Dotyczą one zakupu systemów łączności i walki elektronicznej.

Pierwsza z umów obejmuje dostawę zestawów środków zewnętrznej łączności radiowej zakresów HF/VHF/UHF. Dostarczone przez Rohde & Schwarz radiostacje, odbiorniki i elementy pola antenowego będą stanowiły część Zintegrowanego Systemu Łączności IcommS produkcji PGZ Stocznia Wojenna (PGZ SW). Podobne systemy rozwijane i dostarczane są przez PGZ SW, między innymi z przeznaczeniem do niszczycieli min typu Kormoran II, spotykając się z bardzo przychylnymi ocenami użytkowników. Na Mieczniki trafi rozwiązanie, które jest efektem kilku lat pracy rozwojowej stoczniowego Ośrodka Elektroniki i Uzbrojenia. IcommS zapewni bezpieczną wymianę informacji w kanałach taktycznych z wykorzystaniem terminali końcowych audio oraz zarządzaniem tekstowych wiadomości militarnych MMHS Hermes (Military Message Handling System).

Druga umowa dotyczy dostawy systemu walki elektronicznej klasy RESM (Radar Electronic Support Measures)/CESM (Communication Electronic Support Measures). Mieczniki zostaną wyposażone w sprawdzone, nowoczesne systemy firmy Rohde & Schwarz, stosowane z powodzeniem na czterech niemieckich fregatach typu F125. Podobne systemy, o szerszym zakresie wykrywania sygnałów, znajdą się również na przyszłych fregatach typu F126. Zakontraktowany system zapewni polskim okrętom możliwość wykrywania, ustalania kierunku, przechwytywania, identyfikowania, rejestrowania i analizowania sygnałów radarowych oraz transmisji łączności radiowej.

Z powyższego wynika, że Mieczniki otrzymają eksportowy wariant systemu RESM/CESM Kora wytypowanego przez Deutsche Marine. Kora wykorzystuje maszt zintegrowany z antenami RESM/CESM. System jest przeznaczony do detekcji emisji elektromagnetycznych. Połączenie w jednym systemie RESM i CESM pozwala na walidację celów z niższymi wskaźnikami fałszywych alarmów.

Dzięki budowanej w ostatnich latach strategicznej relacji między firmami, w PGZ Stoczni Wojennej powstanie również Akademia Walki Radioelektronicznej i SIGINT w oparciu o symulator oprogramowania Rohde & Schwarz. Będzie to jedyna w Polsce międzynarodowa baza inżyniersko-szkoleniowa RESM/CESM oraz COMINT i ELINT dla okrętów Marynarki Wojennej RP.

Tomasz Grotnik na podstawie komunikatu PGZ Stoczni Wojennej.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc