Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

“Wybuchowy” kontrakt Departamentu Obrony. Z udziałem Nitro-Chem S.A.?

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych zawarł z firmą American Ordnance LLC wieloletnią umowę na dostawy C-4. Być może część umowy będzie realizować Nitro-Chem S.A.. Fot. US Army

13 maja Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu wieloletniej umowy z firmą American Ordnance LLC z Middletown w stanie Iowa w sprawie zakupów ładunków wybuchowych C-4. Biorąc pod uwagę niektóre fakty istnieje opcja, że część zamówienia będą realizować należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. zakłady Nitro-Chem S.A. z Bydgoszczy.

Majowa umowa ma wartość 304 mln USD i ma zostać zrealizowana do maja 2026 roku. W momencie podpisania nie uruchomiono finansowania, poszczególne partie C-4 będą zamawiane na bazie osobnych kontraktów - według komunikatu Departamentu Obrony brak szczegółów dotyczących miejsc realizacji umowy. W przeszłości American Ordnance LLC, przynajmniej dwukrotnie, wskazywała jako kluczowego poddostawcę materiałów wybuchowych firmę Nitro-Chem S.A. (w obu przypadkach mowa o trotylu niezbędnego do elaboracji pocisków artyleryjskich M795 kalibru 155 mm).

W przypadku C-4 głównym składnikiem jest heksogen, który z kolei jest jednym z głównych produktów firmy Nitro-Chem S.A.. Większość produkcji bydgoskiego producenta sprzedawana jest poza granicami kraju – jednym z kluczowych rynków zbytu są właśnie Stany Zjednoczone i firmy pracujące na zlecenie Departamentu Obrony tego kraju.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on ““Wybuchowy” kontrakt Departamentu Obrony. Z udziałem Nitro-Chem S.A.?”

  1. Srzedaż tej firmy to ważna pozycja w eksporcie całej polskiej zbrojeniówki, sukcesy tej firmy to chyba dobrze wykorzystany offset za F-16.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc