Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Wszystkie zestawy PILICA przekazane Wojsku Polskiemu

Fot. PGZ

30 listopada spółki Polskiej Grupy Zbrojeniowej tworzące Konsorcjum PGZ-PILICA zrealizowały kolejne dostawy seryjnych Przeciwlotniczych Systemów Rakietowo-Artyleryjskich PILICA (dostawa IV, V oraz VI systemu tj. prototyp po dostosowaniu do produkcji seryjnej). Tym samym do wojska trafiły wszystkie zamówione w  listopadzie 2016 r. systemy obrony przeciwlotniczej bardzo krótkiego zasięgu (VSHORAD).

System rakietowo-artyleryjski PILICA to jeden z najistotniejszych systemów obrony powietrznej bardzo krótkiego zasięgu. Fundament polskiego systemu obrony przeciwlotniczej. ZM Tarnów jest jego integratorem w ramach powołanego konsorcjum – mówi Henryk Łabędź Prezes Zarządu ZM Tarnów.

W ramach zrealizowanych dostaw polskie wojsko otrzymało łącznie 6 systemów. W skład pojedynczego zestawu PSR-A PILICA wchodzi: 6 jednostek ogniowych wraz z ciągnikami artyleryjskimi, stanowisko dowodzenia, stacja radiolokacyjna; 2 pojazdy transportowe oraz 2 pojazdy amunicyjne. Jest to jeden z kluczowych projektów, samodzielne wykonany w oparciu o krajowe zdolności produkcyjne, co jest również istotne z punktu widzenia zdolności obronnych Polski. Co ważne, dostarczone zestawy PILICA, dzięki temu że zostały zintegrowane, tworząc system są znacznie skuteczniejsze i efektywniejsze przy zwalczaniu środków napadu powietrznego niż pojedyncza armata ZU-23-2.

Fot. PGZ

- PSR-A PILICA to jeden z podstawowych elementów najniższej warstwy wielowarstwowego, zintegrowanego systemu obrony powietrznej budowanego na potrzeby Sił Zbrojnych RP. Warstwy, która co warto podkreślić, jest tworzona wyłącznie z elementów wytwarzanych siłami polskiego przemysłu. To bardzo nowoczesny i wciąż rozwojowy system, który zdobywa dobre recenzje użytkowników, czyli żołnierzy na co dzień obsługujących PSR-A PILICA. To także przykład dobrej współpracy i optymalnego wykorzystania potencjału, jakim dysponujemy w ramach Polskiej Grupy Zbrojeniowej. PILICA dała bowiem podstawę do stworzenia kolejnego rozwiązania, jakim jest PILICA+, która jest już zakontraktowana w postaci wieloletniej umowy – podkreśla Prezes Zarządu PGZ S.A. Sebastian Chwałek.

System PILICA będzie rozwijany do poziomu PILICA+ tak, aby Siły Zbrojne RP dysponowały coraz bardziej zaawansowanym i efektywnym sprzętem skutecznym jednocześnie w warstwie krótkiego jak i bardzo krótkiego zasięgu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Potwierdza to podpisana w 2023 r. kolejna umowa wykonawcza na dostawę 22 Przeciwlotniczych Systemów Rakietowo-Artyleryjskich PILICA będących jednym z kluczowych elementów Zestawów Rakietowo-Artyleryjskich (ZRA) Pilica+ na potrzeby Sił Zbrojnych RP. Umowa obejmuje: 16 nowych (w tym jeden egzemplarz szkoleniowy na potrzeby Centrum Szkolenia Sił Powietrznych) oraz 6 już wyprodukowanych, które zostaną uzupełnione o nowe elementy do standardu PILICA+.

Wykonawcą Przeciwlotniczego Systemu Rakietowo-Artyleryjskiego PILICA jest Konsorcjum PGZ-PILICA, które tworzą spółki Grupy Kapitałowej PGZ: PGZ S.A., PIT-RADWAR S.A., PCO S.A. oraz Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A., w charakterze integratora systemu.

Źródło: informacja prasowa PGZ S.A.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc