Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Wsparcie logistyczne samolotów A-29 Super Tucano należących do Libanu

Korporacja Sierra Nevada będzie wspierać eksploatację sześciu A-29 Super Tucano sił zbrojnych Libanu. Fot. Ministerstwo Obrony Libanu

30 września Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu umowy z korporacją Sierra Nevada w sprawie realizacji usługi wsparcia logistycznego turbośmigłowych samolotów bojowych A-29 Super Tucano należących do Libanu.


Wrześniowa umowa ma wartość 14 mln USD, a prace mają zostać zrealizowane do końca września 2024 roku. Specjaliści Sierra Nevada będą zajmować się całą szóstką samolotów, które dostarczono do Libanu do końca I połowy 2018 roku. Maszyny zostały sfinansowane z środków programu pomocy FMF administracji amerykańskiej – z tego też względu głównym wykonawcą była korporacja Sierra Nevada, która dysponuje prawami do licencyjnego montażu samolotów w zakładach w Jacksonville w stanie Floryda.

Dotychczas amerykańska linia montażowa dostarczyła ponad 40 A-29 Super Tucano, które trafiły do Afganistanu (przed przejęciem władzy przez Talibów), Libanu, Nigerii oraz Stanów Zjednoczonych. W przypadku Libanu, usługa wsparcia logistycznego ma też być finansowana z amerykańskiego funduszu pomocy wojskowej FMF.

W ostatnich latach Liban, w ramach programu pomocy wojskowej FMF, otrzymał m.in. samoloty A-29 Super Tucano, bojowe wozy piechoty M2 Bradley oraz holowane haubice M-198. Zgodnie z deklaracjami, sprzęt ma służyć do zwiększenia potencjału sił rządowych walczących z ugrupowaniami terrorystycznymi bazującymi na terytorium tego kraju.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc