Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Embraer zacieśnia współpracę z Portugalią

Fot. Embraer

24 kwietnia koncern Embraer poinformował o podpisaniu listu intencyjnego z podmiotami portugalskiego sektora lotniczego w sprawie zacieśnienia współpracy przy programach lotniczych. Mowa zarówno o C-390 Millennium oraz A-29N Super Tucano.

Listy intencyjne podpisano z Centro de Engenharia e Desenvolvimento de Produto (CEiiA), Empordef Tecnologias de Informação, S.A. (ETI), GMVIS Skysoft, S.A. (GMV) oraz OGMA S.A.. Stanowi to owoc dotychczasowej współpracy, która obejmowała m.in. program C-390 Millennium. Dalszy etap ma rozszerzyć kooperację, co jest związane z rosnącą popularnością modelu C-390 w Europie, a także próbie wejścia na rynek europejski z A-29 Super Tucano. Jednym z pierwszych kroków było ogłoszenie prac nad nową konfiguracją powyższej maszyny (A-29N), która ma spełniać standardy NATO. Współpraca z Portugalią to także wynik zainteresowania Ministerstwa Obrony tą konstrukcją – w liczbie około dwunastu egzemplarzy miałyby zapewnić utrzymanie programu szkolenia pilotów wojskowych statków powietrznych.

Przemysłowa współpraca pomiędzy koncernem Embaer oraz przemysłem portugalskim została zapoczątkowana w 2011 roku, kiedy OGMA S.A. podpisała umowę w zakresie produkcji komponentów przeznaczonych do średnich samolotów C-390 Millennium. Było to związane z decyzją władz w Lizbonie o zastąpieniu dotychczas używanych C-130H Hercules właśnie przez konstrukcję brazylijską. Pierwszy egzemplarz dostarczono w październiku 2022 roku. Obecnie, poza Portugalią, C-390 zostały zakupione także przez Węgry, a w bieżącym roku ma dojść do zamówienia pięciu egzemplarzy przez Królestwo Niderlandów. Nie można wykluczyć, że C-390 trafi także do Austrii, Szwecji czy Republiki Czeskiej.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc