Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwszy KC-390 Millennium wylądował w Portugalii

Pierwszy KC-390 Millennium ląduje w Portugalii. Fot. Siły Powietrzne Portugalii

16 października w bazie lotniczej Beja w Portugalii wylądował pierwszy egzemplarz wielozadaniowego samolotu transportowego Embraer KC-390 Millennium przeznaczony dla Sił Powietrznych Portugalii.


Maszyna została przebazowana z Brazylii i obecnie nadal nosi cywilną rejestrację brazylijską. Ma to związek z faktem, że nadal (formalnie) pozostaje własnością koncernu Embraer – w najbliższych tygodniach samolot będzie poddawany integracji wyposażenia certyfikowanego przez NATO, a także przed konstrukcją pełna certyfikacja wojskowa administracji portugalskiej. Dopiero przejście tych etapów umożliwi formalną dostawę samolotów.

Portugalia stała się pierwszym eksportowym klientem na samoloty KC-390 Millennium. Pięć maszyn zostało zakontraktowanych w 2019 roku. Kontrakt ma wartość 827 mln EUR i obejmuje także rozbudowany pakiet wyposażenia naziemnego i szkoleniowego. Brazylijskie samoloty zastąpią obecnie eksploatowane Lockheed Martin C-130 Hercules, a jednym z elementów stojących za wyborem była możliwość zacieśnienia współpracy przemysłowej.

Obecnie koncern Embraer realizuje montaż kolejnych maszyn przeznaczonych dla klientów eksportowych. W ostatnich dniach zaprezentowano postępy montażu pierwszego samolotu KC-390 dla Węgier. Dodatkowo Niderlandy zdecydowały się na wybór C-390M, które podobnie jak w Portugalii zastąpią C-130 Hercules.

Pomimo lat starań, nadal nie udało się zawrzeć umów z Argentyną, Chile, Kolumbią oraz Republiką Czeską. Dodatkowo Embraer nie odniósł, dotychczas, sukcesów na rynku cywilnym, gdzie C-390 był proponowany m.in. brazylijskiej poczcie. Co ciekawe, wśród potencjalnych rynków eksportowych wymienia się m.in. Włochy, Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz Boliwię.

Teldat
reklama Leonardo
reklama BMS
reklama Leonardo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc