Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwszy KC-390 Millennium dla Węgier nabiera kształtu

7 października Embraer zaprezentował nowe zdjęcie samolotu KC-390 Millennium w barwach węgierskiego lotnictwa wojskowego. Fot. Embraer

7 października brazylijski koncern Embraer poinformował o postępach programu budowy średnich samolotów transportowych KC-390 Millennium przeznaczonych dla drugiego klienta eksportowego – Węgier.


Obecnie w montażu (od listopada 2021 roku) znajduje się pierwszy egzemplarz, którego próby w locie mają rozpocząć się w drugiej połowie przyszłego roku. W grudniu bieżącego roku rozpocznie się montaż drugiego egzemplarza – kontrakt, zawarty w listopadzie 2020 roku, ma zostać zrealizowany do końca 2024 roku. W czerwcu 2022 roku Embraer zawarł porozumienie o współpracy z firmą Aeroplex w sprawie utworzenia autoryzowanego centrum obsługi KC-390 na terytorium Węgier.

Węgry będą drugim eksportowym użytkownikiem samolotów rodziny C-390 Millennium. Władze w Budapeszcie zdecydowały się na bogatą konfigurację, która obejmuje m.in. medyczny moduł intensywnej opieki, pozwalający na przewóz rannych i poszkodowanych, a także zasobniki z giętkimi przewodami tankującymi, które pozwolą na przekazywanie paliwa w powietrzu m.in. samolotów Saab JAS-39C/D Gripen.

W lipcu Embraer zaprezentował pierwszy egzemplarz samolotu KC-390 Millennium przeznaczonego dla Sił Powietrznych Portugalii, która zamówiła pięć sztuk. Łącznie program eksportowy objął dotychczas siedem samolotów. W ciągu najbliższych miesięcy Embraer liczy na podpisanie kontraktu z Niderlandami, w sprawie sprzedaży pięciu C-390, które zastąpią C-130H Hercules. Pomimo starań, nadal nie udało się zawrzeć umów z Argentyną, Chile, Kolumbią oraz Republiką Czeską. Dodatkowo działania marketingowe prowadzone są m.in. we Włoszech, Boliwii oraz Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Poza tym Embraer nadal liczy na rynek cywilny.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc