Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Libańskie Super Tucano w komplecie

28 maja w bazie lotniczej Hamat odbyła się uroczystość dostawy drugiej transzy turbośmigłowych samolotów bojowych Embraer A-29 Super Tucano, które Liban otrzymał w ramach programu pomocy wojskowej ze Stanów Zjednoczonych.

Łącznie dostawa objęła cztery samoloty, które ostatni etap dostawy wykonały w przelocie bezpośrednim z Cypru – dołączyły do dwóch egzemplarzy, które Amerykanie dostarczyli w listopadzie zeszłego roku. Cała szóstka ma pozwolić na zwiększenie możliwości operacyjnych libańskich sił zbrojnych, których jednym z głównych zadań ma być walka z ugrupowaniami terrorystycznymi działającymi na terenie Libanu.

Liban jest drugim państwem, które otrzymało fabrycznie nowe A-29 Super Tucano z programu pomocy wojskowej Stanów Zjednoczonych. Cała szóstka została zmontowana w zakładach firmy Sierra Nevada, która współpracuje z koncernem Embraer – dzięki temu zabiegowi zakupy A-29 mogą być finansowane poprzez procedurę FMF. Poza Libanem w ten sposób swoje Super Tucano otrzymał także Afganistan. Wraz z samolotami do Libanu ma trafić pakiet uzbrojenia podwieszanego, a personel przeszedł proces szkolenia na terenie Stanów Zjednoczonych.

(ŁP) Foto: Ministerstwo Obrony Libanu
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc