Zaloguj
reklama PIT-RADWAR

Pierwsze Embraer A-29 Super Tucano dostarczone do Turkmenistanu

Jeden z pary samolotów A-29 Super Tucano w barwach lotnictwa Turkmenistanu sfotografowany w czasie startu na Malcie. Fot. Burmarrad 'Mark' Camenzuli

6 czerwca spotterzy na Malcie opublikowali zdjęcia dwóch turbośmigłowych samolotów szkolno-bojowych Embraer A-29 Super Tucano, które realizowały przelot dostawczy do nieujawnionego klienta – Turkmenistanu.

Para maszyn, które w czasie przelotu nosiły brazylijskie (cywilne) rejestracje, gościła na Malcie 28 i 29 maja. Według nieoficjalnych informacji, władze Turkmenistanu podpisały kontrakt w czerwcu 2019 roku na sześć egzemplarzy. Było to pokłosie prób fabrycznego samolotu, który został przebazowany do tego kraju po zakończeniu Międzynarodowego Salonu Lotniczego i Kosmicznego w Paryżu. Turkmenistan jest pierwszym państwem byłego ZSRR, który zakupił brazylijskie samoloty szkolno-bojowe. Obecnie w regionie Azji Centralnej są eksploatowane przez lotnictwo wojskowe Afganistanu (zamówione dzięki środkom pomocy wojskowej Stanów Zjednoczonych).

Co ciekawe, nieoficjalnie, władze Turkmenistanu nie poprzestają na A-29 Super Tucano. Są także wymieniane jako potencjalny klient na odrzutowe samoloty szkolno-bojowe Leonardo M-346 Master. W przypadku tych ostatnich, wiadomo, że cztery egzemplarze w wersji szkolenia zaawansowanego trafiły do międzynarodowego ośrodka szkolenia IFTS (najprawdopodobniej są własnością koncernu Leonardo). Powoli wychodzi z cienia tajemnica pierwszego klienta na samoloty w wersji M-346FA – 28 maja włoscy spotterzy wykonali zdjęcia samolotu noszącego malowanie charakterystyczne dla lotnictwa wojskowego Azerbejdżanu.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc