Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwsze Embraer A-29 Super Tucano dostarczone do Turkmenistanu

Jeden z pary samolotów A-29 Super Tucano w barwach lotnictwa Turkmenistanu sfotografowany w czasie startu na Malcie. Fot. Burmarrad 'Mark' Camenzuli

6 czerwca spotterzy na Malcie opublikowali zdjęcia dwóch turbośmigłowych samolotów szkolno-bojowych Embraer A-29 Super Tucano, które realizowały przelot dostawczy do nieujawnionego klienta – Turkmenistanu.

Para maszyn, które w czasie przelotu nosiły brazylijskie (cywilne) rejestracje, gościła na Malcie 28 i 29 maja. Według nieoficjalnych informacji, władze Turkmenistanu podpisały kontrakt w czerwcu 2019 roku na sześć egzemplarzy. Było to pokłosie prób fabrycznego samolotu, który został przebazowany do tego kraju po zakończeniu Międzynarodowego Salonu Lotniczego i Kosmicznego w Paryżu. Turkmenistan jest pierwszym państwem byłego ZSRR, który zakupił brazylijskie samoloty szkolno-bojowe. Obecnie w regionie Azji Centralnej są eksploatowane przez lotnictwo wojskowe Afganistanu (zamówione dzięki środkom pomocy wojskowej Stanów Zjednoczonych).

Co ciekawe, nieoficjalnie, władze Turkmenistanu nie poprzestają na A-29 Super Tucano. Są także wymieniane jako potencjalny klient na odrzutowe samoloty szkolno-bojowe Leonardo M-346 Master. W przypadku tych ostatnich, wiadomo, że cztery egzemplarze w wersji szkolenia zaawansowanego trafiły do międzynarodowego ośrodka szkolenia IFTS (najprawdopodobniej są własnością koncernu Leonardo). Powoli wychodzi z cienia tajemnica pierwszego klienta na samoloty w wersji M-346FA – 28 maja włoscy spotterzy wykonali zdjęcia samolotu noszącego malowanie charakterystyczne dla lotnictwa wojskowego Azerbejdżanu.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc