Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Wodowanie wielozadaniowego okrętu podwodnego Archangielsk

Fot. Siewmasz

29 listopada agencja TASS poinformowała, że w stoczni „Siewmasz” w Siewierodwińsku odbyła się uroczystość wodowania wielozadaniowego okrętu podwodnego z napędem jądrowym Archangielsk (K-564).

Jest to czwarty okręt projektu 885M (08851) Jasen’-M budowany na potrzeby Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej. Uroczyste położenie stępki miało miejsce 19 marca 2015 roku, a zgodnie z harmonogramem do służby ma wejść w przyszłym roku. Będzie drugim okrętem powyższego typu, który ma zasilić Flotę Północną. Kontrakt na jego budowę zawarto 9 listopada 2011 roku. Docelowo seria ma liczyć jedenaście jednostek.

Formalnie klasyfikowane jako krążowniki podwodne z napędem jądrowym mają zastąpić wielozadaniowe jednostki podwodne wywodzące się z czasów sowieckich. W ich konstrukcji Rosjanie postawili na maksymalne wyciszenie, co ma umożliwić osiągnięcie poziomu generowanego hałasu do tego co reprezentują okręty podwodne budowane i eksploatowane w Stanach Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii. Obecnie w linii znajdują się dwa pierwsze (Kazań i Nowosybirsk), a trzeci (Krasnojarsk, K-571) zakończył w listopadzie próby państwowe, które zaowocowały przekazaniem zamawiającemu 30 listopada. Co podkreśla Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej, w programie budowy okrętów tego typu zaangażowanych jest ponad 400 przedsiębiorstw na terenie całego kraju.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc