Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Wielomilionowa inwestycja w program Tempest pozwoli rozwinąć zdolności lotnictwa bojowego Wielkiej Brytanii

Brytyjskie Ministerstwo Obrony uruchomiło kolejną transzę środków przeznaczonych na rozwój programu Tempest. Fot. MBDA

Brytyjskie Ministerstwo Obrony (UK MOD) przyznało kontrakt o wartości około 250 milionów funtów, pozwalający sfinansować postęp w projektowaniu i rozwoju Tempesta – lotniczego systemu bojowego przyszłości - Future Combat Air System (FCAS). Umowa podpisana przez BAE Systems oficjalnie rozpoczyna fazę koncepcji i oceny programu.

Program jest realizowany przez Zespół Tempest, pozwalający połączyć doświadczenia firm MBDA UK, BAE Systems, Leonardo UK i Rolls-Royce oraz UK MOD. Współpracując z zagranicznymi partnerami, zespół dba o postępy w prowadzonym przez Wielką Brytanię międzynarodowym programem FCAS, mającym zapewnić Królewskim Siłom Powietrznym i ich sojusznikom zachowanie wiodących, niezależnych zdolności wojskowych.

W ramach zawartego kontraktu na fazę koncepcyjną i oceny partnerzy opracują szereg cyfrowych koncepcji, wprowadzając nowe narzędzia i techniki do projektowania, oceny i kształtowania ostatecznego projektu i wymagań dotyczących zdolności Tempesta. Kontynuacja finansowania podkreśla zaufanie rządu brytyjskiego do postępu i dojrzałości programu, który ma spełnić wojskowe, przemysłowe i ekonomiczne wymagania narodowej strategii walki powietrznej.
Ben Wallace, brytyjski sekretarz stanu ds. obrony, powiedział: „Zawarty kontrakt to ważny krok w kierunku zaprojektowania i zbudowania nowego systemu lotnictwa bojowego, który wzmocni nasz i tak już mający wiodącą pozycję na świecie przemysł i zapewni nam bezpieczeństwo przez resztę stulecia. Kontrakt, który dziś ogłosiłem, poprzedza inwestycję w wysokości 2 miliardów funtów w ciągu czterech lat i zapewni utrzymanie tysięcy miejsc pracy w całej Wielkiej Brytanii. Będziemy teraz współpracować z partnerami, aby stworzyć właściwą koncepcję i uruchomić ten niezwykle ambitny projekt. Nie popełnimy błędu: pozostaniemy w czołówce, jeśli chodzi o lotnictwo bojowe”.

Mike Mew, Dyrektor ds. Sprzedaży i Rozwoju Biznesu MBDA UK, pracownik firmy odpowiedzialny za Zespół Tempesta, dodał: „Ogłoszone właśnie finansowanie jest kluczowe dla programu Tempest, pozwala nam uczestniczyć w jednym z najbardziej ekscytujących projektów w historii naszej branży. Jako lider domeny uzbrojenia w Zespole Tempesta, odpowiadamy za pełną optymalizację FCAS do użycia zarówno istniejących, jak i przyszłych broni. Zawarta umowa pokazuje, jak ważne jest rozwiązanie problemów na najwcześniejszych etapach rozwoju konstrukcji. Nasza odważna transformacja w kierunku zastosowania technologii cyfrowych zapewni skokowe skrócenie czasu, uproszczenie złożoności i obniżenie kosztów integracji systemów uzbrojenia. Wraz z partnerami branżowymi w Zespole Tempest i Ministerstwem Obrony, w kolejnej fazie też będziemy zmieniać sposób, w jaki określamy wymagania techniczne i możliwości, aby opracować koncepcję, która spowoduje wdrożenie Tempesta do służby. Jesteśmy na dobrej drodze do realizacji ambitnego programu, który zapewni wysoce zaawansowane i wyrafinowane zdolności obrony powietrznej, pozwalające przeciwdziałać przyszłym zagrożeniom oraz służące bezpieczeństwu i obronie narodowej. Zawarty kontrakt oznacza również, że program Tempest stanowi okazję do rozwijania karier dla następnego pokolenia inżynierów, a także jest szansą na to, aby to pokolenie było częścią czegoś naprawdę historycznego”.

Rozwój cyfrowy
Zespół Tempest będzie pionierem najnowocześniejszych technologii, w tym wspomaganych przez sztuczną inteligencję, uczenie maszynowe i systemy autonomiczne. Takie podejście ma pozwolić sprostać wymogom przyszłych konfliktów i działać w połowie lat 30. XXI wieku. Projektowanie i produkcja Tempesta wymaga radykalnie innego podejścia, a partnerzy w Zespole Tempest współpracują z firmami-podwykonawcami, aby animować ich cyfrową transformację, osadzając cyfrowe przedsiębiorstwa w całym ekosystemie; uwzględniającym innowacyjne podejście, w którym należy połączyć zaawansowane technologie, wydajność, szybkość i niższe koszty produkcji.

Strona ekonomiczna
Ostatnie badania przeprowadzone przez PwC wskazują, że program Tempest przyniesie znaczące i szerokie korzyści wszystkim regionom Wielkiej Brytanii, stymulując kluczowe inwestycje, produktywność, umiejętności i innowacje. Przysporzy szacunkowo 26,2 mld funtów brytyjskiej gospodarce, stworzy miejsca pracy o wysokiej produktywności – o 78% wyższej niż średnia krajowa w Wielkiej Brytanii – i pozwoli utrzymywać średnio 21 000 miejsc pracy rocznie.
Program jest w stanie stymulować badania i rozwój w najbardziej potrzebujących regionach i generować dla nich szersze korzyści gospodarcze, przy czym 70% wartości programu ma powstawać w północno-zachodniej, południowo-zachodniej i wschodniej Anglii. Oznacza to, że program Tempest jest przygotowany do wspierania priorytetów rządu brytyjskiego w zakresie wyrównywania poziomów i przyczyniania się do ożywienia gospodarczego i dobrobytu Wielkiej Brytanii w nadchodzących dziesięcioleciach.

Źródło: MBDA

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc