15 października grupa MBDA opublikowała dane dotyczące prognozowanego wpływu realizacji programu Tempest, czyli systemu bojowego samolotu bojowego nowej generacji i systemu logistycznego, maszyn wsparcia itd.) na brytyjską gospodarkę.
Ze wstępnych szacunków wynika, że w latach 2026-2050 przy realizacji programu Tempest zatrudnionych będzie średnio 20 tysięcy osób. Największa część z nich zapewne u liderów programu, jak: BAE Systems, Leonardo UK, MBDA czy Rolls-Royce, ale też w mniejszych firmach czy na uczelniach współpracujących z przemysłem. Wyliczenia te obejmują również żołnierzy Royal Air Force, pełniących rolę m.in. doradców. Skala przedsięwzięcia powoduje, że jest to jeden z najbardziej ambitnych programów technicznych i technologicznych w historii Wielkiej Brytanii oraz jej partnerów przemysłowych (https://zbiam.pl/kolejni-partnerzy-w-programie-tempest/).
Realizacja programu Tempest ma pozwolić na zachowanie suwerenności w sferze najnowszych rozwiązań i technologii Wielkiej Brytanii (pamiętając, że jest ona tylko jednym z uczestników programu, choć największym) oraz na utrzymanie miejsc pracy dla wysoko wykwalifikowanych kadr, co przełożyć się ma na liczne korzyści gospodarcze. Program Tempest ma przynieść brytyjskiej gospodarce 25,3 mld GBP w ciągu pierwszych 30 lat realizacji (i to poza środkami związanymi z badaniami oraz rozwojem konstrukcji). Twórcy raportu (firma PwC na zlecenie BAE Systems), którego skrót opublikowała grupa MBDA, szacują, że na każde 100 GBP wygenerowane przez firmy biorące udział w programie Tempest w całej gospodarce Wielkiej Brytanii wyprodukowanych zostanie 220 GBP wartości dodanej brutto. Każda setka miejsc pracy związanych bezpośrednio z realizacją programu Tempest ma wpływać na utrzymanie 270 kolejnych miejsc pracy poza nim. Obecnie przy realizacji programu znajduje zatrudnienie 1800 osób, a liczba ta ma wzrosnąć w przyszłym roku do 2500.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu