Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

USS Freedom wycofany ze służby

US Navy wycofała ze służby USS Freedom (LCS 1). W ciągu najbliższych miesięcy podobny los czeka trzy kolejne okręty tego typu. Fot. US Navy

29 września w bazie morskiej w San Diego w Kalifornii odbyła się uroczystość wycofania ze służby w US Navy okrętu do działań przybrzeżnych USS Freedom (LCS 1), który był prototypem serii jednostek tego typu.


Ze względu na obostrzenia epidemiologiczne, w uroczystości uczestniczyła ograniczona liczba gości. Okręt został zamówiony w grudniu 2004 roku, a jego stępkę położono 2 czerwca 2005 roku. Do służby wcielono go 8 listopada 2008 roku. Podobnie jak inne jednostki typu Freedom, został zbudowany przez stocznię Fincantieri Marinette Marine w Marinette w stanie Wisconsin. Partnerem dla powyższego podmiotu jest korporacja Lockheed Martin.

W początkowym okresie służby wykonał jeden patrol na wodach Karibów i Ameryki Południowej, w czasie którego odniósł sukcesy w walce z przemytnikami nielegalnych substancji. Zgodnie z ówczesną koncepcją, został przebazowany do San Diego – w okresie 2010-2012 wykonywał rejsy na wodach zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. W tym czasie prowadzono testy, a także odnotowano liczne problemy z jakością wykonania. Ostatecznie w marcu 2013 roku okręt skierowano do Singapuru, gdzie zrealizował jedną turę operacyjną na wodach azjatyckich, spędzając tam 10 miesięcy (gotowość operacyjna osiągnęła wartość 70%).
Ostatecznie, w wyniku reform US Navy, okręt został zdegradowany do roli jednostki szkolno-doświadczalnej i pozostał w San Diego. W lutym 2020 roku Departament Marynarki ogłosił, że USS Freedom zostanie wycofany ze służby. Dalszy los pozostaje otwarty, na razie zostanie zakonserwowany w oczekiwaniu na swoją przyszłość.

Ogółem US Navy zamówiła szesnaście okrętów typu Freedom. Spośród nich w linii znajduje się dziewięć (w tym osiem stacjonuje w Mayport na Florydzie), które wykonują patrole antynarkotykowe na wodach Ameryki Południowej i Środkowej. Zgodnie z planami, w ciągu najbliższych miesięcy mają zostać wycofane trzy kolejne – USS Fort Worth, USS Detriot i USS Little Rock. Poza realizacją kontraktu na rzecz US Navy, Lockheed Martin wraz z FIncantieri Marinette Marine budują cztery jednostki w eksportowej wersji MMSC dla Arabii Saudyjskiej.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “USS Freedom wycofany ze służby”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc