Zaloguj

Ostatni rejs operacyjny USS Freedom

USS Freedom w czasie patrolu przechwycił łódź przemytniczą z ładunkiem 1500 kg kokainy. Fot. US Navy

9 kwietnia US Navy poinformowała, że wielozadaniowy okręt USS Freedom (LCS 1) odniósł sukces w czasie swojego rejsu operacyjnego – dwa dni wcześniej na wodach Oceanu Spokojnego przechwycono motorówkę z ładunkiem około 1500 kg kokainy.

Samo wydarzenie nie jest żadną sensacją, okręty US Navy systematycznie wspierają działania US Coast Guard oraz służb zaprzyjaźnionych państw Ameryk Środkowej i Południowej w zwalczaniu przemytu nielegalnych substancji drogą morską. Ciekawostką jest natomiast fakt, że USS Freedom (LCS 1) operuje z dala od macierzystej bazy w San Diego – zgodnie z planami trapiony przez usterki mechaniczne okręt ma zostać wycofany ze służby we wrześniu bieżącego roku. Z tego powodu został „zdegradowany” do roli jednostki szkolno-doświadczalnej.

Zgodnie z komunikatem US Navy okręt operuje poza San Diego od 11 stycznia. Oprócz etatowej załogi zaokrętowano zespół abordażowy US Coast Guard oraz personel obsługujący wielozadaniowy śmigłowiec Sikorsky MH-60S Seahawk.

Będąca prototypem wielozadaniowych okrętów typu Freedom jednostka wykonała jedną turę operacyjną na wodach azjatyckich (dziesięć miesięcy), a także jeden patrol antynarkotykowy na wodach amerykańskich. W ciągu ponad dwunastu lat służby okręt był trapiony licznymi awariami układu napędowego, a także innymi problemami technicznymi. Z tego też względu pozostał w San Diego wraz z bliźniaczym USS Fort Worth (LCS 3) i przeznaczony do wycofania w bieżącym roku. Ze względu na stosunkowo młody wiek, najprawdopodobniej zostanie zaoferowany sojusznikom w charakterze grantu programu EDA.

Obecnie poza wodami lokalnymi operują trzy okręty typu Freedom. Poza prototypem, na Oceanie Atlantyckim znajdują się USS Sioux City (LCS 11) i USS Wichita (LCS 13).

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 comments on “Ostatni rejs operacyjny USS Freedom”

  1. Jak najdalej od tego wadliwego i ogromnie drogiego w utrzymaniu okrętu będącego w przyszłości oferowanym jako "prezent" od wielkiego sojusznika. Oby nigdy naszym decydentom nie zaświtała myśl aby cokolwiek z floty "za grosze przyjmować" od USA.
    Stawiać na rozwój własnej produkcji stoczniowej a nie na remonty kolejnych finansowych studni bez dna jak w przypadku starych fregat OHP.

  2. OHP to były stare, ale udane okręty, gdyby nasze OHP popływały max.10 lat i poszły na złom wtedy wszystko byłoby ok.
    LCS to nieudane okręty, ciekawe kto będzie takim frajerem by sobie je brać na głowę.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc