Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Umowa na symulator AH-1Z Viper dla Republiki Czeskiej

Bell Textron, w ramach realizacji umowy na produkcję i dostawy śmigłowców do Republiki Czeskiej, wyprodukuje symulator dla AH-1Z Viper. Fot. USMC

10 listopada Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu umowy z Bell Textron Inc. w sprawie dalszej realizacji programu dostaw śmigłowców i wyposażenia dodatkowego do Republiki Czeskiej.

W ramach listopadowego kontraktu, o wartości 18,6 mln USD, amerykańska firma zbuduje i dostarczy do Republiki Czeskiej jeden symulator lotu śmigłowca bojowego AH-1Z Viper. Dodatkowo usługa obejmie jego uruchomienie oraz wsparcie eksploatacyjne przez okres trzech miesięcy. Całe zlecenie ma zostać zakończone do końca 2023 roku, a w momencie podpisania uruchomiono pełne finansowanie.

Umowa na produkcję czterech AH-1Z Viper oraz ośmiu UH-1Y Venom dla Republiki Czeskiej została podpisana pomiędzy Bell Textron Inc. oraz Departamentem Obrony Stanów Zjednoczonych we wrześniu 2020 roku. Całość dostaw ma zostać zrealizowana do listopada 2023 roku. Obecnie przedstawiciele Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych wskazują, że rozpoczęli rozmowy z przedstawicielami w Pradze w sprawie kontynuacji zakupów śmigłowców AH-1Z Viper w przyszłości. Może to wskazywać chęć zwiększenia liczby maszyn tego typu w strukturach Sił Zbrojnych Republiki Czeskiej.

Obok Republiki Czeskiej drugim europejskim kierunkiem działań marketingowych Bell Textron Inc. jest także Polska. W ramach programu Kruk amerykański producent, w porozumieniu z rządem Stanów Zjednoczonych, promuje śmigłowce AH-1Z Viper. Według przedstawicieli Bell Textron zakup wiropłatów tego typu umożliwiłby zacieśnienie współpracy z firmami należącymi do Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A., także w zakresie serwisowania i obsługi maszyn. Dodatkowo, co podkreślają przedstawiciele Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych, przed AH-1Z Viper długa przyszłość w strukturach US Marine Corps, co powoduje, że konstrukcja będzie systematycznie modernizowana – jednym z pierwszych przykładów jest choćby integracja z terminalami Link 16, a także już zaplanowana integracja z nowym uzbrojeniem precyzyjnym klasy powietrze-ziemia AGM-179 JAGM.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc