Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Umowa na dostawę systemu Sea Ceptor

Fot. MBDA

12 stycznia koncern MBDA oraz Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. poinformowali o podpisaniu umowy dotyczącej zakupu i wyposażenia fregat Miecznik w system obrony przeciwlotniczej Sea Ceptor.

Powyższa umowa nie jest zaskoczeniem, gdyż od wielu miesięcy wiadomo, że rodzina pocisków CAMM będzie podstawowym uzbrojeniem przeciwlotniczym i przeciwrakietowym zamówionych fregat. Jednocześnie stanowi kontynuację procesu ujednolicenia uzbrojenia w strukturach Sił Zbrojnych RP – MBDA, producent pocisków CAMM, zawarł już wcześniej umowę na dostawy tej broni do programu Pilica+ oraz Narew.

W przypadku fregat Miecznik wiadomo, że pociski CAMM będą umieszczone w uniwersalnych wyrzutniach rakietowych Mk 41. Jak wskazuje Agencja Uzbrojenia, wyrzutnie przeznaczone dla polskich jednostek mogą zostać wyposażone w moduły ExLS pozwalające na wykorzystanie pocisków CAMM, a także innych typów uzbrojenia rakietowego oraz celów pozornych.

Obecnie w stoczni PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. w Gdyni kończą się przygotowywania do uroczystości położenia stępki prototypowej fregaty, która otrzyma nazwę ORP Wicher. Ze względu na postępy, co kilkanaście tygodni ujawniane są nowe umowy z kluczowymi dostawcami komponentów przeznaczonych dla okrętów.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc