Zaloguj
reklama Helikon-Tex
reklama Helikon-Tex

Udany test pocisku przeciwlotniczego Akash-NG

W Indiach pomyślnie przetestowano przeciwlotniczy pocisk kierowany Akash-NG. Fot. Ministerstwo Obrony Indii

25 stycznia władze w Nowym Delhi poinformowały, że indyjska Organizacja Obronnych Badań i Rozwoju (DRDO, Defence Research and Development Organisation) przeprowadziła pierwsze próbne odpalenie przeciwlotniczego pocisku kierowanego Akash-NG (NG – New Generation, nowej generacji). Test odbył się na nadmorskim poligonie w stanie Odisha tego samego dnia.Próba miała pomyślny przebieg ‒ jak mówi komunikat, pocisk przechwycił cel z podręcznikową precyzją. Strzelanie potwierdziło wszystkie założenia, jakie Siły Powietrzne Indii (gestor programu) przyjęły w wymaganiach stawianych przed perspektywicznym systemem przeciwlotniczym. Prawidłowo zadziałały wszystkie przetestowane systemy: dowodzenia i kontroli, układów sterowania i naprowadzania, napędu itd. Potwierdzono również poprawność przyjętej konfiguracji aerodynamicznej. Pocisk na trajektorii lotu był monitorowany za pomocą różnych przyrządów kontrolno-pomiarowych: radaru, systemu optoelektronicznego i stacji telemetrycznej. Przetestowano także pod kątem współpracy z pociskiem rakietowym stację radiolokacyjną systemu.

Akash-NG to przeciwlotniczym pociskiem kierowany, który ma być zdolny do zwalczania celów manewrujących z dużymi przeciążeniami, w tym o małej skutecznej powierzchni rozproszenia fal radiolokacyjnych. Zgodnie z założeniami producenta, skuteczny zasięg ma sięgać 80 km. Jest to w istocie zmodernizowany pocisk Akash (w służbie od 2009 r.), który ma zasięg do 40 km (wg innych źródeł nawet 60 km). Nowy pocisk ma ponadto być w stanie zwalczać cele na większej wysokości niż starsza wersja (ta może zwalczać cele lecące na wysokości do 18 000 m). Program Akash-NG realizowany jest od września 2016 r. Pocisk ma być napędzany dwuimpulsowym silnikiem na paliwo stałe, a układ naprowadzania oparto na głowicy radiolokacyjnej z aktywnym skanowaniem elektronicznym. Detonację głowicy inicjuje optoelektroniczny zapalnik zbliżeniowy. Koszt programu to 4,7 mld INR.reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 comments on “Udany test pocisku przeciwlotniczego Akash-NG”

  1. Jakby głowica z pasywnym naprowadzaniem to byłby miodzio. Jest coś takiego jak Grom w wersji BIG (znaczy wielki Grom)?

  2. No niby kombinujemy coś takiego nazywa się Piorun-2 ta koncepcja, zasięg ponad 10km, ale od pomysłu do przemysłu czasem u nas tak daleko że nic się nie dzieje.

  • Reklama Kongsberg

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc