24 października Wojska Lądowe Sił Zbrojnych Indii przeprowadziły test lądowej wersji naddźwiękowego pocisku manewrującego BrahMos. Przeprowadzono go na terytorium Andamanów i Nikobarów, wyspiarskiego terytorium Republiki Indii położonego u wybrzeży Mjanmy. Pocisk został wystrzelony z wyrzutni znajdującej się na jednej z wysp o godzinie 10:00, a następnie trafił w cel na innej wyspie (nazw wysp nie podano).
Podczas testu wykorzystano wersję pocisku o zasięgu zwiększonym do ponad 400 km. Test ten jest częścią serii intensywnych testów i szkoleń z wykorzystaniem uzbrojenia rakietowego dalekiego zasięgu, jakie Siły Zbrojne Indii oraz Organizacja Badań i Rozwoju Obrony (DRDO) prowadzą od połowy października w związku z sytuacją polityczną na granicy z ChRL. Wśród tych testów 18 października odbyło się także inne odpalenie pocisku BrahMos, tym razem starszej, morskiej wersji – pocisk został wystrzelony z wyrzutni zamontowanej na niszczycielu INS Chennai typu Kolkata (projekt 15A).
PJ-10 BrahMos to indyjsko-rosyjski pocisk manewrujący służący do zwalczania celów powierzchniowych. Powstał na bazie rosyjskiego pocisku P-800 Oniks (Indie przystąpiły do programu w 1998 r.). Za rozwój pocisku odpowiada konsorcjum BrahMos Aerospace Private Limited (DRDO ma 50,5% udziałów, a rosyjska firma NPO „Maszynostrojenija” 49,5%). Pierwsze odpalenie pocisku odbyło się 12 lutego 2001 r. z pokładu niszczyciela INS Rajput. Od tamtej pory pocisk jest rozwijany, m.in. przetestowano wersje do odpalania z wyrzutni naziemnych i lotniczą. Głowica bojowa pocisku ma masę 200 kg, prędkość przelotowa wynosi Ma 3. Pocisk jest naprowadzany za pomocą kombinowanego układu, integrującego platformę bezwładnościową, system nawigacyjny GPS/GLONASS/IRNSS i aktywną głowicę radiolokacyjną.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu