Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Udany test pocisków Barak-ER

IAI poinformował o przeprowadzeniu udanego testu z wykorzystaniem pocisków Barak-ER. Fot. IAI

22 marca izraelska spółka Israel Aerospace Industries poinformowała o przeprowadzeniu prób ogniowych pocisków obrony przeciwlotniczej Barak ER. Miały one sprawdzić w praktyce możliwości zestawu przed różnorodnymi zagrożeniami powietrznymi.

Jednym z elementów poddawanych próbie były pociski Barak-ER. Pozwalają na zwalczanie celów latających odległych od stanowiska ogniowego o 150 km. Mogą służyć do zwalczania celów balistycznych - możliwości starszych wersji pocisków Barak zostały m.in. sprawdzone w realnych walkach w czasie konfliktu o Górski Karabach, gdzie - podobno - odnotowano zestrzelenie przez system Barak-8 (Barak-MX) pocisku balistycznego systemu 9K720E Iskander-E.

Rozwój systemu Barak, co podkreślają przedstawiciele IAI, ma związek z ciągłymi zmianami zagrożeń współczesnego pola walki. To wymusza z kolei inwestowanie w nowe środki przeciwlotnicze, które dzięki modułowej konstrukcji mogą korzystać z doświadczeń operacyjnych uzyskanych w przeszłości. W przypadku systemu Barak, uniwersalna wyrzutnia może jednocześnie dysponować kilka typami pocisków przeznaczonych do zwalczania zagrożeń, które mogą pojawić się w najmniej oczekiwanym momencie.

Barak ER jest oferowany w ramach rodziny Barak-MX państwom poszukującym uzupełnienia dla zestawów obrony przeciwlotniczej Raytheon Patriot. Wśród nich wymienia się Polskę, gdzie IAI promuje Barak-MX, jako rozwiązanie dla systemu Narew. Obecnie systemy przeciwlotnicze Barak są eksploatowane przez siły zbrojne Izraela, Indii oraz Azerbejdżanu.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Udany test pocisków Barak-ER”

  1. W programie Narew jest parę ciekawych ofert, w podobnym czasie na biurko szefa MON trafiły wyniki końcowych prac programów Miecznik i Narew, liczę że w tym roku doczekamy się finalnych decyzji w programie Narew, a może i Pegaz

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc