Zaloguj

Udany test pocisków Barak-ER

IAI poinformował o przeprowadzeniu udanego testu z wykorzystaniem pocisków Barak-ER. Fot. IAI

22 marca izraelska spółka Israel Aerospace Industries poinformowała o przeprowadzeniu prób ogniowych pocisków obrony przeciwlotniczej Barak ER. Miały one sprawdzić w praktyce możliwości zestawu przed różnorodnymi zagrożeniami powietrznymi.

Jednym z elementów poddawanych próbie były pociski Barak-ER. Pozwalają na zwalczanie celów latających odległych od stanowiska ogniowego o 150 km. Mogą służyć do zwalczania celów balistycznych - możliwości starszych wersji pocisków Barak zostały m.in. sprawdzone w realnych walkach w czasie konfliktu o Górski Karabach, gdzie - podobno - odnotowano zestrzelenie przez system Barak-8 (Barak-MX) pocisku balistycznego systemu 9K720E Iskander-E.

Rozwój systemu Barak, co podkreślają przedstawiciele IAI, ma związek z ciągłymi zmianami zagrożeń współczesnego pola walki. To wymusza z kolei inwestowanie w nowe środki przeciwlotnicze, które dzięki modułowej konstrukcji mogą korzystać z doświadczeń operacyjnych uzyskanych w przeszłości. W przypadku systemu Barak, uniwersalna wyrzutnia może jednocześnie dysponować kilka typami pocisków przeznaczonych do zwalczania zagrożeń, które mogą pojawić się w najmniej oczekiwanym momencie.

Barak ER jest oferowany w ramach rodziny Barak-MX państwom poszukującym uzupełnienia dla zestawów obrony przeciwlotniczej Raytheon Patriot. Wśród nich wymienia się Polskę, gdzie IAI promuje Barak-MX, jako rozwiązanie dla systemu Narew. Obecnie systemy przeciwlotnicze Barak są eksploatowane przez siły zbrojne Izraela, Indii oraz Azerbejdżanu.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

One comment on “Udany test pocisków Barak-ER”

  1. W programie Narew jest parę ciekawych ofert, w podobnym czasie na biurko szefa MON trafiły wyniki końcowych prac programów Miecznik i Narew, liczę że w tym roku doczekamy się finalnych decyzji w programie Narew, a może i Pegaz

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc