Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Prawie pięć tysięcy MILAN-ów dla Wojsk Lądowych Indii

Indie zamówiły w lokalnym koncernie BDL prawie 5000 ppk MILAN 2T. Fot. BDL

19 marca Ministerstwo Obrony Republiki Indii podpisało umowę z państwowym koncernem Bharat Dynamics Limited (BDL) na dostawę 4960 przeciwpancernych pocisków kierowanych MILAN (Missile d'infanterie léger antichar, pol. lekki pocisk przeciwpancerny piechoty) w wersji 2T. Pociski trafią do wyposażenia indyjskich wojsk lądowych.

Co ciekawe, zakup dużej liczby ppk MILAN 2T był planowany już w styczniu 2019 r. (a pierwsze porozumienie w sprawie produkcji rakiet dla indyjskich wojsk lądowych resort obrony Indii i BDL podpisały w marcu 2016 r.) ‒ chodziło wówczas o 3000 pocisków. MILAN-y zostaną wyprodukowane w Indiach w ramach polityki „make in India” (pol. produkuj w Indiach), ale we współpracy z francuską częścią grupy MBDA. Kontrakt ma wartość 11,88 mld INR (163,944 mln USD). Dostawy zostaną zrealizowane w ciągu trzech najbliższych lat. Według niektórych informacji, Indie rozważają także dodatkowy zakup nawet 3000 pocisków bezpośrednio we Francji. Powodem pośpiechu w uzupełnianiu zapasów amunicji przeciwpancernej miałaby być napięta sytuacja na granicy z Chinami.

MILAN 2T to pocisk zaliczany do tzw. drugiej generacji. Wariant produkowany na licencji w Indiach jest uzbrojony w głowicę tandemową. Pocisk ma kaliber 115 mm, 1123 mm długości i masę 7,1 kg (w tym głowica bojowa ok. 3 kg). Zasięg wynosi 1850 m. Pocisk naprowadzany jest półautomatycznie z transmisją komend za pomocą przewodu, stąd  wymaga utrzymania krzyża celowniczego na celu przez operatora (tryb SACLOS). Wersja 2T została wprowadzona do produkcji w 1993 r., nie jest to więc broń najnowocześniejsza. Indyjska wojska lądowe po raz pierwszy zakupiły ppk MILAN 2T w 2009 r. ‒ zamówiono wówczas 4100 pocisków. Indie interesowały się również zakupem wariantu ER o zasięgu do 3000 m.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc