Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Tysięczna struktura kadłuba F-35 Lightning II dostarczona przez BAE Systems

Fot. BAE Systems

7 lutego korporacja BAE Systems poinformowała o dostarczeniu Lockheed Martin tysięcznej struktury tylnej części kadłuba wielozadaniowego samolotu bojowego rodziny F-35 Lightning II. Zostanie ona wykorzystana w procesie montażu ostatecznego na jednej z linii montażu ostatecznego.

Zakłady BAE Systems mieszczące się w Samlesbury w Wielkiej Brytanii produkują i dostarczają tylne części struktury kadłuba F-35 Lightning II od 2005 roku. Obecnie to jedyny producent tego elementu konstrukcyjnego. Jak wskazuje BAE Systems, tylko na terytorium Wielkiej Brytanii znajduje się ponad 500 przedsiębiorstw zaangażowanych w produkcję na rzecz programu F-35 Lightning II – ma to związek m.in. z faktem udziału tego kraju na poziomie I (jedyny międzynarodowy partner).

Dotychczas Lockheed Martin dostarczył blisko 900 seryjnych F-35 Lightning II różnych odmian, które wylatały ponad 623 tys. godzin. Dotychczas samoloty dostarczono do użytkowników w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Niderlandach, Australii, Norwegii, Danii, Japonii, Izraela oraz Republiki Korei. Dodatkowo w montażu znajduje się pierwszy egzemplarz przeznaczony dla Belgii, a wkrótce podobny proces rozpocznie się w przypadku maszyny dla Polski. Poza tym zamówienia na F-35 złożyły Kanada, Singapur, Finlandia, Szwajcaria oraz Republika Federalna Niemiec.

Samoloty pełnią ważne zadania w systemie obrony poszczególnych państw oraz bezpieczeństwa sojuszniczego. M.in. osiem niderlandzkich F-35A Lightning II stacjonuje (do końca stycznia) w 22. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc