Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Turcja zmodernizuje swoje F-16C/D Fighting Falcon Block 30/40

Fot. Łukasz Pacholski

18 lipca media tureckie poinformowały, że Turkish Aerospace Industries oraz Aslesan podpisały kontrakty z Ministerstwem Obrony Turcji w sprawie modernizacji wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-16C/D Fighting Falcon Block 30/40 należących do lotnictwa wojskowego tego kraju.

Według dostępnych informacji, kontrakt (o wartości 2 mld USD) został podpisany 13 lipca. Ma on obejmować około 150 samolotów pochodzących z najstarszych serii produkcyjnych eksploatowanych w Turcji (Block 30/40). Są to maszyny, które dostarczono w latach 1987-1994 – w większości zostały zmontowane w zakładach koncernu TAI na licencji amerykańskiej. Podobnie jak w przypadku amerykańskiego programu F-16V, Turcy skupią się na montażu nowego komputera misji, stacji radiolokacyjnej z anteną AESA, a także zmianą aranżacji kabiny pilotów. Inne nowości mają obejmować nowy system identyfikacji IFF, układ nawigacji oraz system ostrzegania przed opromieniowaniem przez stacje radiolokacyjne. Poza tym Turcy chcą wydłużyć resursy techniczne do 12000 godzin.

Powyższa decyzja ma na celu, najprawdopodobniej, wywarcie presji na Stany Zjednoczone. Administracja prezydenta Bidena jest zainteresowana sprzedażą do Turcji 40 fabrycznie nowych samolotów Lockheed Martin F-16C/D Fighting Falcon Block 70, a także 79 pakietów modernizacyjnych pozwalających na przebudowę nowszych F-16 Block 50 do standardu F-16V. Ma to być swoista nagroda za turecką zgodę na dołączenie Szwecji do NATO. Pomimo faktu, że administracja prezydencka dała zielone światło, nadal sprzeciwia się temu część członków Kongresu. To z kolei powoduje, że Turcy próbują modernizacji własnymi siłami. Wybór samolotów Block 30/40 także nie zaskakuje, gdyż są to jedyne maszyn, do których TAI dysponuje kodami źródłowymi.

Modernizacja, choćby, części floty F-16 Fighting Falcon jest konieczna w celu zniwelowania rosnącej przewagi lokalnego rywala – Grecji. Powyższe państwo wdraża już do linii pierwsze zmodernizowane F-16V Fighting Falcon, a także dostarczane przez Francję Dassault Rafale. Dodatkowo rząd w Atenach oczekuje na zgodę Departamentu Stanu na możliwość zakupu w Stanach Zjednoczonych partii samolotów Lockheed Martin F-35A Lightning II.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc