Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Textron Systems dostarczy kolejną partię bezzałogowych aparatów RQ-7 Shadow do US Army

Textron dostarczy US Army kolejną partię bezzałogowych aparatów latających RQ-7 Shadow. Fot. US Army

2 grudnia Textron Systems poinformował o podpisaniu kontraktu z Departamentem Obrony Stanów Zjednoczonych w sprawie produkcji i dostawy do US Army kolejnej partii bezzałogowych aparatów latających RQ-7 Shadow wraz z wyposażeniem dodatkowym.


Grudniowa umowa ma wartość 66 mln dolarów i obejmuję dostawę 36 bezzałogowców w wersji Block III. Zmiany obejmują zwiększoną dostępność systemu, osiągniętą dzięki układowi diagnostycznemu, integrację nowej optoelektronicznej głowicy obserwacyjnej. Dodatkowo zainstalowano nową jednostkę napędową, która charakteryzuje się zwiększoną mocą i dalszym ograniczeniem poziomu generowanego hałasu, co ma ułatwić operacje w obszarze działań bojowych. Dodatkowo układ wymiany informacji został w pełni zintegrowany do współpracy z śmigłowcami szturmowymi Boeing AH-64E Guardian.


Pierwsze bezzałogowe aparaty latające RQ-7 Shadow wdrożono w US Army w 2002 roku. Dotychczas wylatały ponad 1,2 mln godzin, z czego wiele w operacjach bojowych w Afganistanie czy Iraku, gdzie używali ich żołnierze armii amerykańskiej oraz Korpusu Piechoty Morskiej. W przypadku wojsk lądowych, stanowi standardowy bezzałogowy system rozpoznawczy – US Army ma w swojej dyspozycji około 400 egzemplarzy. W przypadku USMC został już wycofany i zastąpiony przez system ScanEagle.

Poza Stanami Zjednoczonymi system RQ-7 Shadow nie zdobył dużego uznania - został zakupiony na potrzeby sił zbrojnych Australii, Rumunii, Włoch oraz Szwecji. W przypadku przynajmniej dwóch z nich, były wykorzystywane operacyjne w czasie operacji w Afganistanie. Jedną z przyczyn braku dużej popularności jest fakt, że konstrukcja charakteryzuje się niewielką (w porównaniu do konkurencyjnych rozwiązań) długotrwałością lotu wynoszącą do 8 godzin.


Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc