Zaloguj

Bezzałogowe aparaty ScanEagle lecą do Afganistanu

Afganistan, dzięki amerykańskim programom pomocy wojskowej, otrzyma kolejną partię BSL ScanEagle. Fot. US Army

19 listopada Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu umowy z firmą Insitu Inc. w sprawie produkcji i dostaw do sił zbrojnych Afganistanu partii bezzałogowych aparatów latających ScanEagle.

Kontrakt ma wartość 10 mln dolarów i obejmuje produkcję piętnastu aparatów wraz z trzema pakietami części zamiennych i dziewięcioma głowicami obserwacyjnymi. Całość ma zostać dostarczona do użytkownika do końca lipca 2021 roku. Będzie to kolejna partia ScanEagle w afgańskich siłach zbrojnych, w latach 2016-18 dostarczono 65 aparatów. Ich zakup (podobnie jak obecny) jest możliwy dzięki amerykańskim środkom pomocy wojskowej FMF, które mają pozwolić na uzyskanie pełnej samodzielności działań sił rządowych w Afganistanie. Dotychczas, pomimo wydania milionów dolarów, nie osiągnięto zadowalających rezultatów.

Głównym zadaniem bezzałogowych aparatów latających Insitu ScanEagle jest obserwacja działań naziemnych i przekazywanie danych do stanowisk kierowania i dowodzenia. Konstrukcja charakteryzuje się długotrwałością lotu przekraczającą 24 godzin, co powoduje, że jest wartościowym elementem rozpoznawczym (może operować w odległości około 100 km od stanowiska kierowania). W ciągu wielu lat eksploatacji, globalna flota BSL ScanEagle przekroczyła nalot miliona godzin spędzonych w powietrzu (tylko w czasie realizacji zadań operacyjnych w warunkach bojowych).

Obecnie produkowane przez Insitu bezzałogowe aparaty latające ScanEagle są kupowane przez Departament Obrony dla klientów eksportowych - wśród ostatnich sukcesów można wymienić Wietnam, Liban czy Indonezja. Lista użytkowników systemu obejmuje także Polskę, gdzie jest eksploatowany przez jednostki Komponentu Wojsk Specjalnych.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Bezzałogowe aparaty ScanEagle lecą do Afganistanu”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc