Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Bezzałogowe aparaty ScanEagle lecą do Afganistanu

Afganistan, dzięki amerykańskim programom pomocy wojskowej, otrzyma kolejną partię BSL ScanEagle. Fot. US Army

19 listopada Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu umowy z firmą Insitu Inc. w sprawie produkcji i dostaw do sił zbrojnych Afganistanu partii bezzałogowych aparatów latających ScanEagle.

Kontrakt ma wartość 10 mln dolarów i obejmuje produkcję piętnastu aparatów wraz z trzema pakietami części zamiennych i dziewięcioma głowicami obserwacyjnymi. Całość ma zostać dostarczona do użytkownika do końca lipca 2021 roku. Będzie to kolejna partia ScanEagle w afgańskich siłach zbrojnych, w latach 2016-18 dostarczono 65 aparatów. Ich zakup (podobnie jak obecny) jest możliwy dzięki amerykańskim środkom pomocy wojskowej FMF, które mają pozwolić na uzyskanie pełnej samodzielności działań sił rządowych w Afganistanie. Dotychczas, pomimo wydania milionów dolarów, nie osiągnięto zadowalających rezultatów.

Głównym zadaniem bezzałogowych aparatów latających Insitu ScanEagle jest obserwacja działań naziemnych i przekazywanie danych do stanowisk kierowania i dowodzenia. Konstrukcja charakteryzuje się długotrwałością lotu przekraczającą 24 godzin, co powoduje, że jest wartościowym elementem rozpoznawczym (może operować w odległości około 100 km od stanowiska kierowania). W ciągu wielu lat eksploatacji, globalna flota BSL ScanEagle przekroczyła nalot miliona godzin spędzonych w powietrzu (tylko w czasie realizacji zadań operacyjnych w warunkach bojowych).

Obecnie produkowane przez Insitu bezzałogowe aparaty latające ScanEagle są kupowane przez Departament Obrony dla klientów eksportowych - wśród ostatnich sukcesów można wymienić Wietnam, Liban czy Indonezja. Lista użytkowników systemu obejmuje także Polskę, gdzie jest eksploatowany przez jednostki Komponentu Wojsk Specjalnych.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Bezzałogowe aparaty ScanEagle lecą do Afganistanu”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc