Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Tajlandia planuje zakup kolejnych samolotów KAI T-50TH Golden Eagle

Fot. Siły Powietrzne Tajlandii

19 marca Ministerstwo Obrony Tajlandii poinformowało, że w ramach planowanych inwestycji sprzętowych planowany jest zakup kolejnych dwóch odrzutowych samolotów szkolno-bojowych KAI T-50TH Golden Eagle.

Powyższa decyzja była spodziewana, gdyż docelowo tajskie lotnictwo chciało dysponować pełną eskadrą samolotów tego typu. Dotychczas, w ramach trzech faz, zakupiono czternaście egzemplarzy, a dodatkowo zrealizowano proces doposażenia dwunastu pierwszych w celu pełnej unifikacji zgodniej ze standardem Block 10. Zakup dwóch ostatnich był uwzględniony w 2020 roku, jednak na przeszkodzie stanęła pandemia Covid-19 – stąd przesunięcie środków budżetowych i obecny plan dokupienia dwóch sztuk w okresie 2025-28.

Wszystkie samoloty są eksploatowane przez 401. Eskadrę Sił Powietrznych Tajlandii i są wykorzystywane do szkolenia zaawansowanego przyszłych pilotów wielozadaniowych maszyn bojowych. Dzięki zintegrowaniu uzbrojenia, w czasie kryzysu mogą być wykorzystane jako uzupełnienie dla JAS-39C/D Gripen oraz F-16 Fighting Falcon w zadaniach bojowych – przede wszystkim w charakterze samolotów uderzeniowych uzbrojonych m.in. w kierowane bomby GBU-12 i wyposażonych w zasobniki obserwacyjno-celownicze Sniper.

Tajlandia była czwartym eksportowym klientem na samoloty rodziny KAI T-50 Golden Eagle. Wcześniej na koreańską konstrukcję zdecydowały się Indonezja, Irak oraz Filipiny. W kolejnych latach do grona dołączyły także Polska oraz Malezja.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Tajlandia planuje zakup kolejnych samolotów KAI T-50TH Golden Eagle”

  1. To jest lekki samolot wielozadaniowy Śmieszy mnie nazywanie go samolotem szkolno- bojowym To tak jakby F-16 Block 52 w wersji D nazwać szkolno-bojowym bo jest dwumiejscowy:)

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc