Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Szwedzi nie kupią włoskich C-130J Super Hercules?

Jeden z włoskich C-130J Super Hercules. Fot. USAF

28 lutego Ministerstwo Obrony Szwecji upubliczniło projekt budżetu Sił Zbrojnych na rok 2024. W jego ramach znalazły się informacje dotyczące m.in. projektu dotyczącego następcy dla obecnie używanych C-130H Hercules.

Jak wskazuje informacja źródłowa, pomysł zakupu używanych C-130J Super Hercules musi zostać ponownie przeanalizowany ze względu na uzyskaną wiedzę zebraną w czasie konsultacji rynkowych z przedstawicielami przemysłu. Ministerstwo Obrony Szwecji ma zaprezentować nową propozycję w najbliższych miesiącach. Powyższe stwierdzenie stanowi spore zaskoczenie, gdyż w czerwcu 2022 roku Szef Sztabu Szwedzkich Sił Zbrojnych poinformował o zapoczątkowaniu procesu zakupu czterech C-130J Super Hercules pochodzących z nadwyżek sprzętowych Sił Powietrznych Włoch. Ogółem planowano zakupić sześć maszyn tego typu – wówczas była to spora niespodzianka, gdyż dotychczas Włosi nie publikowali informacji o chęci sprzedaży używanych przez siebie samolotów tego typu. Co ciekawe, w ostatnich zainteresowanie włoskimi C-130J wyraziła Grecja.

Włochy zamówiły 22 samoloty tego typu w trzech odmianach (C-130J, C-130J-30 oraz KC-130J), których dostawy rozpoczęły się w 2000 roku. W ciągu lat utracono dwa egzemplarze (listopad 2009 oraz lipiec 2014). Są intensywnie wykorzystywane do różnorodnych działań operacyjnych realizowanych przez włoskie siły zbrojne na obszarze kraju, Europy oraz świata. Dodatkowo stanowią ważny element narodowego systemu obrony cywilnej – część z nich jest zakonserwowana na lotnisku w Pizie. W przypadku Szwecji, zgodnie z dostępnymi informacjami, resursy C-130H pozwalają na eksploatację do 2025 roku. W ostatnich miesiącach Szwedzi analizowali możliwość zrealizowania dodatkowych przeglądów pozwalających na wydłużenie okresu użytkowania, jednak nie upubliczniono wyników tych analiz.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc