Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

System obrony przeciwlotniczej IRIS-T SLM dla Ukrainy?

Wyrzutnia systemu obrony przeciwlotniczej IRIS-T SLM w położeniu marszowym. Fot. Diehl Defence

Niemiecka prasa upubliczniła informację, że rząd Republiki Federalnej Niemiec rozważa możliwość dostarczenia Ukrainie systemu obrony przeciwlotniczej IRIS-T SLM, produkowanego przez przedsiębiorstwo Diehl Defence GmbH & Co. KG. Według mediów zza Odry uzbrojenie mogłoby zostać dostarczone stronie ukraińskiej w listopadzie bieżącego roku.

Niemiecki dziennik „Bild” podał również, że Kijów wyraził zainteresowanie pozyskaniem (nie sprecyzowano, czy chodzi w tym przypadku o bezpłatne przekazanie, zakup czy też inną formę udostępnienia sprzętu do użytkowania) docelowo 10 zestawów systemu obrony powietrznej IRIS-T SLM. Tyle tylko, że na ich wyprodukowanie i dostarczenie firma Diehl Defence mogłaby potrzebować od trzech do czterech lat. Jeżeli więc pierwsze elementy systemu miałyby zostać wprowadzone do eksploatacji przez Ukraińców już w listopadzie br., to musiałyby one pochodzić z zasobów własnych przedsiębiorstwa.

Sama firma Diehl Defence dysponuje sprzętem, który może zostać dostarczony Ukrainie. Jest ona również gotowa do rozpoczęcia szkolenia bezzwłocznie po wydaniu przez rząd Republiki Federalnej Niemiec zgody na przekazanie stronie ukraińskiej systemu obrony przeciwlotniczej IRIS-T SLM.

System obrony przeciwlotniczej IRIS-T SLM charakteryzuje się zasięgiem do 40 km i zdolnością zwalczania celów powietrznych poruszających się na wysokości do 20 km. Jest on przeznaczony do zwalczania samolotów, śmigłowców, bezzałogowych statków powietrznych, pocisków manewrujących i przeciwradiolokacyjnych.

Standardowa jednostka ogniowa systemu obrony przeciwlotniczej IRIS-T SLM. Fot. Diehl Defence

W publikacji prasowej nie sprecyzowano, co oznacza „10 zestawów”, których pozyskaniem, jakoby, jest zainteresowana Ukraina. Zaznaczmy jednak, że standardowa jednostka ogniowa systemu IRIS-T SLM oferowana przez Diehl Defence potencjalnym klientom składa się z: trzech wyrzutni pocisków IRIS-T SLM (każda obejmuje osiem pojemników transportowo-startowych z pociskami) przenoszonych przez platformę kołową, jednej stacji radiolokacyjnej (standardowo oferowany jest radar Hensoldt TRML-4D z antenami aktywnymi AESA, ponadto trwają prace nad integracją systemu z radarem pasywnym Henslodt TWINVIS) na platformie kołowej i kontenerowego taktycznego centrum dowodzenia (TOC).

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “System obrony przeciwlotniczej IRIS-T SLM dla Ukrainy?”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc