Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Sukces Jaśmina na ćwiczeniach NATO

25 lipca firma Teldat podsumowała udział, w odbywających się w dniach 11-28 czerwca, ćwiczeniach interoperacyjności NATO CWIX 2018. W ich trakcie sukcesy odniósł, opracowany w Bydgoszczy, system Jaśmin.

Zespół firmy Teldat należał do najliczniejszego grona spośród polskich przedstawicieli, wykorzystał przy tym szeroką gamę rozwiązań systemu – przygotowania do powyższego ćwiczenia trwały rok. W ich trakcie Jaśmin przeszedł blisko 400 zaplanowanych testów i odgrywał ważną rolę w wielu specjalistycznych obszarach sojuszniczego ćwiczenia. Rozwiązania techniczne firmy Teldat były wykorzystywane i badane w środowisku koalicyjnym obejmującym ponad 30 państw.

Jaśmin był sprawdzany w kilku zakresach – scenariuszowym (szeroko rozgrywanych scenariuszy operacyjnych wojsk lądowych wpiętych w podsystem FFT), funkcjonalnym (sprawdzenie interoperacyjności rozwiązań HMS Jaśmin, BMS Jaśmin oraz JFSS Jaśmin w głównych obszarach zainteresowania ćwiczenia), mobilnym (BMS Jaśmin oraz JFSS Jaśmin wykorzystywały terminale taktyczne).

BMS Jaśmin, już piąty raz jako jedyny polski w historii tego ćwiczenia, był zaimplementowany w pojeździe oraz wykorzystywany w ruchu i co ważne operował na terenie i w okolicach miasta nawet na dużych odległościach. Jednym z praktycznych i wzbudzających duże zainteresowanie wśród uczestników ww. przedsięwzięcia przykładów jego wykorzystania była realizacja przez ten wyrób techniki wojskowej transmisji obrazu video z sieci jawnej (przesyłanego na żywo z pojazdu, w którym był zaimplementowany omawiany BMS) do sieci niejawnej o klauzuli TAJNE/NATO SECRET przy wykorzystaniu certyfikowanej natowskiej diody (NC3A DIODE).

Przedmiotowe największe ćwiczenie interoperacyjności NATO cieszyło się dużym zainteresowaniem oraz rosnącym z roku na rok zaangażowaniem państw sojuszniczych. Wizytowali je wysokiej rangi przedstawiciele Sojuszu Północnoatlantyckiego i pozostałych krajów wchodzących w jego skład, m.in.: generał broni Rajmund T. Andrzejczak (Szef Sztabu Generalnego WP), admirał Manfred Nielson (Zastępca Naczelnego Sojuszniczego Dowódcy ds. Transformacji), generał broni Andrzej Fałkowski (były Zastępca Szefa Sztabu Generalnego WP oraz do niedawna Polski Przedstawiciel Wojskowy przy Komitetach Wojskowych NATO i Unii Europejskiej), generał brygady Ladislav Jung (Zastępca Dowódcy Sztabu Centrum Szkolenia Sił Połączonych) oraz pułkownik Robert Drozd (Szef Zarządu Kierowania i Dowodzenia Sztabu Generalnego WP). Wymienione osoby funkcyjne, delegacje wojskowe i cywilne oraz pozostali goście i media były żywo zainteresowane najnowszymi wersjami rozwiązań programowych i sprzętowych Jaśmina.

(ŁP) Foto: Teldat
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc