Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Rosjanie wyleasingują Hindusom drugi okręt podwodny

19 października prasa indyjska poinformowała, że Rosja i Indie podpisały umowę w sprawie leasingu długoterminowego wielozadaniowego okrętu podwodnego o napędzie atomowym projektu 971, znanego pod NATOwskim kodem Akula.

Porozumienie zostało podpisane w czasie wizyt prezydenta Putina w Indiach 15 października – według dostępnych źródeł leasing będzie kosztować Hindusów około 2 mld dolarów. Okręt ma zostać dostarczony użytkownikowi około 2020 roku, wówczas dołączy do eksploatowanego od 2012 roku INS Chakra (eks-rosyjski Nepra).

Negocjacje w sprawie leasingu bliźniaczej wkrótce po wcieleniu do służby INS Chakra. Najprawdopodobniej nowy okręt będzie pochodzić wprost ze stoczni – w stoczni w Amurze znajduje się bowiem jeszcze jeden kadłub, który miał otrzymać nazwę Iribis. Stępka pod niego została położona w 1994 roku, a prace wstrzymano po realizacji około 60% montażu. Tego typu rozwiązanie pozwoli na ukończenie jednostki zgodnie z wymogami przyszłego użytkownika i będzie powieleniem sposobu zrealizowanego w przeszłości.

Teldat
Teldat

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc