Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Remotoryzacja tajwańskich czołgów M60A3 TTS

Tajwan modernizuje czołgi M60A3 TTS, m.in. poprzez wymianę silnika. Fot. Wojska Lądowe Sił Zbrojnych Republiki Chińskiej.

7 marca Ministerstwo Obrony Narodowej Republiki Chińskiej (Tajwanu) podpisało z firmą RENK America umowę na dostawę nowych silników do czołgów M60A3 TTS.

Umowa ma wartość 7,245 mld NT (236 mln USD) i dotyczy ona nie tylko dostaw samych jednostek napędowych, ale utworzenia linii montażowej, która powstanie w zakładach remontowych Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych Republiki Chińskiej w Nantou. Gotowość ma ona osiągnąć w 2028 r. Nie podano, jaki typ silnika został wybrany do zastąpienia obecnie używanego, wysokoprężnego Continental AVDS-1790-2 o mocy 560 kW/750 KM, ale ma to być jednostka o mocy ok. 736 kW/1000 KM. Najbardziej prawdopodobny jest AVDS-1790 w nowszej wersji (dostępne są wersje nawet o mocy 1103 kW/1500 KM). Dotychczas zakłady w Muskegon w stanie Michigan opuściło ponad 35 000 silników tej rodziny. Niewykluczone, że zmiana silnika będzie połączona z innymi zmianami, szczególnie w obrębie układu przeniesienia mocy.

Remotoryzacja czołgów M60A3 TTS ma być zresztą częścią szerszej modernizacji, obejmującej także udoskonalenie systemu kierowania ogniem. Szczegóły tej części programu nie zostały jednak jeszcze ujawnione, ale odpowiadać ma za nią Narodowy instytut Nauki i Technologii Chung-Shan (NCSIST). W 2022 r. przewidywano, że modernizacji poddanych zostanie 40 spośród ponad 300 użytkowanych M60A3 TTS (wg niektórych źródeł może ich być nawet 460). Tajwan nabył M60A3 TTS w Stanach Zjednoczonych w pierwszej połowie lat 90., po ich wycofaniu z eksploatacji w US Army i US Marine Corps. Są to najnowocześniejsze czołgi użytkowane dziś przez wojska lądowe Tajwanu, oczywiście do czasu otrzymania zamówionych w Stanach Zjednoczonych 108 czołgów M1A2T (eksportowa odmiana M1A2 SEPv3). Pozostałe wozy ‒ ponad 550 ‒ to CM-12 i CM-11, czyli, odpowiednio, zmodernizowane M48A3 i M60. Obydwa wyposażone zostały w zmodernizowaną wieżę M48A3 z nowym systemem kierowania ogniem.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc